Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nagroda Liry (Oaks). Pewny triumf Nemezis

4 sierpnia 2019

Po zwycięstwach w Soliny i Derby, także w biegu o Nagrodę Liry (Oaks) Nemezis zdobyła dla trenera Andrzeja Walickiego oraz jej właścicieli, braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich, kolejne trofea. Wręczał je gościnnie znany aktor Piotr Adamczyk, gdyż na Służewcu w niedzielę były kręcone sceny do filmu fabularnego o tematyce wyścigowej, komedii „Mayday”, m.in. z jego udziałem.

 

Nemezis (11)  przed Pride of Nelson (10) 

Oprócz Adamczyka w dekoracji uczestniczył również grający we wspomnianym filmie Adam Woronowicz. Za kamerą  Sam Akina – reżyser i scenarzysta amerykańskiego pochodzenia, który odpowiada za drugą i trzecią część „Planety singli”. Obecny był także jeszcze jeden popularny aktor Zbigniew Buczkowski, który pojawia się już od kilku lat na ważnych wyścigach w towarzystwie braci Zielińskich.

Sama gonitwa dostarczyła publiczności sporo emocji, gdyż liderka Nemezis, siostra derbisty Patronusa – Phoenix, uzyskała niebawem po starcie przewagę, która powiększyła do kilkudzięciu metrów. Mniej obeznani z realiami wyścigowymi widzowie mogli odnieść wrażenie, że nie zostanie doścignięta. Jednak zaraz po wyjściu na prostą, dosiadana po raz drugi przez brytyjskiego dżokeja Fergusona Sweeneya Nemezis (wygrał na niej Derby), pokazała kto tu rządzi. Szybko wyprzedziła towarzyszkę stajenną i galopowała po pewne zwycięstwo. Jej główna rywalka, trenowana przez Piotra Piątkowskiego Pride of Nelson, własności państwa Sabiny i Saliha Plavaców, z Tomášem Lukáškiem w siodle, rzuciła się w pogoń, ale widać było, że Nemezis jest obecnie poza jej zasięgiem.

Zgodnie z oczekiwaniami na trzecie miejsce finiszowała pewnie Imsexyandiknowit (tr. Maciej Kacprzyk, dż. Szczepan Mazur, właściciele: Agnieszka Kacprzyk,  Filip Krupa i Zuzanna Król), natomiast sporą niespodziankę sprawiła Phoenix, która utrzymała się na czwartym miejscu.

Dekoracja Nemezis. Pierwszy od lewej Andrzej Zieliński, jego żona Joanna i brat Ryszard Zieliński. Pierwszy od prawej Andrzej Walicki

– Byłem od początku pewny wygranej, właściwie na prostej to już się tylko bawiłem. Z Nemezis rozumiemy się doskonale i zawsze będę gotowy na niej pojechać, jeśli tylko otrzymam taką propozycję – powiedział nam po dekoracji na padoku Ferguson Sweeney.

Nagroda Liry (Oaks) – L (kat. A)

1. Nemezis (IRE) dż. F.Sweeney (59.0) 11
2. Pride Of Nelson (FR) dż. T.Lukášek (59.0) 10
3. Imsexyandiknowit (IRE) dż. S.Mazur (59.0) 7
4. Phoenix dż. K.Grzybowski (59.0) 12
5. Sixte (FR) dż. M.Srnec (59.0) 1
6. Polonia Lady (FR) dż. A.Turgaev (59.0) 13
7. Dreamline (IRE) dż. A.Reznikov (59.0) 5
8. Plejada (FR) dż. M.Abík (59.0) 3
9. Torretta dż. S.Vasyutov (59.0) 2
10. Dame Gladys (GB) dż. W.Szymczuk (59.0) 9
11. Amazing Nalah (IRE) k.dż. D.Liška (59.0) 8
12. In Polonia dż. A.Kabardov (59.0) 4
Wycofana Time of Change dż. G.Virdis (59.0) 6

2400 m: 2’32.5”(27,0-31,8-31,2-32,2-30,3).
Temperatura: 24.0°C, pogodnie.
Styl: pewnie.
Odległości: 1 1/2 – 4 1/2 – 2 1/2 – leb – 1 1/2 – szyja – 1/2 – 3 1/2 – 8 – 1 1/4 – 8.
Stan toru: lekko elastyczny (3,0).

Pozostałe rozstrzygnięcia.

I – Jedynym groźnym rywalem faworyzowanego, dosiadanego przez Aleksandra Reznikova Torquista, okazał się debiutujący Minsor. Ostatecznie koń „biegany” wygrał o 1,25 dł, ale dopiero na ostatnich metrach, po mocnej jeździe Reznikova. Trzeci ze stratą 1,75 dł. był Night Thunder, który wyprzedził czwartego Nitro o 3 dł.

Wyhodowanego przez Roberta Gorczycę i będącego jego współwłasnością razem z żoną Gabrielą i córką Karoliną Torquista trenuje Wojciech Olkowski.

II – Na prostej próbowała uciekać debiutująca Tiffany, ale ostatecznie w ręku wygrała dosiadana przez Martina Srneca faworytka Orlica. Trzecia była New Lady, a czwarta Furiada. Odległości na mecie: 1 1/2 – 9 – 1 1/4.

Orlicę, hodowli oraz własności Jana Głowackiego, trenuje jego syn Bartosz.

Don Zou skutecznie finiszował w debiucie

III – Początkowo prowadziła Krissa, ale po wyjściu na prostą odskoczyły trochę od stawki debiutująca Cayenne i Euphoria Girl, ale finisz dosiadanego przez Kamila Grzybowskiego, debiutującego Dona Zou z dalszej pozycji był nieubłagany. Wygrał on pewnie o 1,5 dł. przed Cayenne, a ta wyprzedziła Euphorię Girl o szyję. Czwarty, ale już ze stratą 6 dł. był inny debiutant Silver Rock.

Dona Zou, hodowli H. Kopela, oraz własności M. Szaniawskiego i A. Walickiego, trenuje Andrzej Walicki.

Subiectum oddala się od rywali  na finiszu

 

IV – Faworyzowany Alex Dream podczas forkentru zrzucił jeźdźca i jakiś czas, zanim go złapano, hasał po torze. Podczas startu nie najlepiej ruszył, mimo to zdołał zająć w tym szybkim biegu czwarte miejsce.

Po wyjściu na prostą walczyły Subiectum i Dakar. Pierwszy z nich uzyskał przewagę i wygrał łatwo o 4 dł., natomiast drugi wyprzedził trzecią Urugwajkę o 0,75 dł.

Wyhodowanego w SK Widzów – A. Tyszko  wałacha Subiectum, własności M. Stanisławskiej, trenuje we Wrocławiu Michał Borkowski.

VI – Na prostą wyprowadziła Silver Grey (57), ale odpadła. Łatwe zwycięstwo odniósł dosiadany przez Turgaeva Delos (54), który finiszował w końcówce po zewnętrznej i wyprzedził o 3,5 dł. walczące o drugie miejsce klacz Fly des Tesniers i Bad Steely Eyeda. Czwarty niespodziewanie był Nossferatu.

Wyhodowany przez Władysława Jerzego Engela Delos, własności Euro-Sport Management, jest trenowany przez Macieja Jodłowskiego.

VII – Walkę o zwycięstwo stoczyły dwa zagraniczne araby, holenderski Chill Force oraz izraelski Bariq Dazzelour. O 1,5 dł. Wygrał ten pierwszy, dosiadany przez S. Mazura. Blisko trzeci, ze stratą 0,75 dł. był liczony w dalszej kolejności Sidal, który o 0,5 dł. wyprzedził czwartego Revenge.

Chilla Force’a i Bariqa Dazzeloura trenuje od niedawna Andrzej Laskowski. Oba ogiery są własnością Yasira Hamada.

Shamila (4) nie bez trudu sprostała roli faworytki. Walczyły z nią Furnika (3) i Matrioszka (8)

VIII – Na prostą wyprowadziły Matrioszka i faworytka, dosiadana przez S. Mazura Shamila, która osiągnęła nieznaczną przewagę i wysyłana wygrała o 0,75 dł. Matrioszka na ostatnich metrach została zaatakowana przez Furnikę, ale zdołała utrzymać przewagę łba. Czwarta była Echarella.

Wyhodowaną przez Zbigniewa Górskiego i będąca jego własnością Shamilę trenuje Krzysztof Ziemiański.

IX – Z opóźnieniem ruszyła Furrora, ale mimo że tempo było mocne (29,9-30,8) na zakręcie doszła do stawki. Na prostą szerokim kołem wyprowadziła Showmeyourheaven, a jeszcze bliżej publiczności rozpoczęła finisz Furrora, która odniosła pewne zwycięstwo nad rywalką o 1,5 dł. Dosiadający Showmeyourheaven Dima Petryakov zgłosił protest, że jego klacz została potrącona i wybita z rytmu przez Furrorę, której dosiadał Stefano Mura. Protest ten Komisja Techniczna oddaliła (uzasadnienie zostanie opublikowane jutro). Trzecie miejsce zajęła Theskyisnolimit, a dopiero czwarte najmocniej faworyzowana Raising Diva.

Brytyjskiej hodowli Furrora, własności SK Moszna i M. Gołębiowskiej, trenowana jest przez Małgorzatę Łojek.

W niedzielę spiker wyścigowy Andrzej Szydlik poinformował, że Komisja Techniczna po przesłuchaniu trenerów i dżokejów biorących udział w sobotnim wyścigu o Nagrodę Kozienic postanowiła ukarać: Michala Abika, Szczepana Mazura, Wiaczesława Szymczuka, Antona Turgaeva i Per-Andersa Graberga zawieszeniem licencji od 18 do 24 sierpnia włącznie. Przypomnijmy, że dwie pierwsze ćwiartki w tej gonitwie zostały rozegrane w niesłychanie wolnym tempie 46,4 – 37,4. Tak wolnego pierwszego kilometra w historii wyścigów folblutów na Służewcu nie było!

Info