Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Gala Zakończenia Sezonu 2018. Trójkoronowany Fabulous Las Vegas Koniem Roku, Krzysztof Ziemiański najlepszym trenerem

9 grudnia 2018

W piątek w Trybunie Honorowej odbyła się uroczysta gala zakończenia sezonu 2018. Przybyłych gości: hodowców, właścicieli koni, trenerów i jeźdźców powitał członek Zarządu Totalizatora Sportowego Bogdan Pukowiec. Głównym punktem programu gali było ogłoszenie wyników dorocznych posezonowych wyborów.

Bogdan Pukowiec, członek zarządu Totalizatora Sportowego, podsumował sezon 2018 i dekadę obecności Totalizatora Sportowego na Torze Służewiec

Bogdan Pukowiec w swym wystąpieniu przypomniał, że w tym roku mija dziesięć lat, od kiedy Totalizator Sportowy jest gospodarzem służewieckiego obiektu oraz organizatorem mityngów wyścigowych.

– W tym czasie – podkreślił – odrestaurowane zostały zgodnie z wymogami konserwatora zabytków najpierw siodlarnia, następnie Trybuna II oraz Trybuna Honorowa. Na Służewcu odbywają się obecnie oprócz gonitw także duże eventy, np. Orange Warsaw Festiwal czy Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski.

– Sezon 2018 zakończył się sukcesem organizacyjnym, sportowym i frekwencyjnym. Niezwykle pasjonującą Wielką Warszawską obejrzało na torze kilkanaście tysięcy widzów, najwięcej w ostatniej dekadzie.  W całym sezonie odnotowaliśmy natomiast aż 20% wzrost liczby publiczności. Sponsorem głównym wyścigów w sezonie 2018 była firma Westminster, o nagrodę której rozegrana została nowa gonitwa kategorii A – Westminster Freundschaftspreis. Drugi rok z rzędu został zorganizowany Dzień Generała Władysława Andersa.

Dominik Nowacki, dyrektor Toru Służewiec wita gości Gali

Po Bogdanie Pukowcu głos zabrał nowy dyrektor toru Dominik Nowacki, który jest menedżerem przez wiele lat związanym z Targami Poznańskimi, a od 2010 roku organizował w Poznaniu zawody jeździeckie – Cavaliadę. Nowym pracownikiem Oddziału Służewiec jest również zastępca dyrektora do spraw inwestycji Jacek Laskowski.

Na koniec części oficjalnej głos zabierali członek Zarządu Totalizatora Sportowego Grzegorz Sołtysiński oraz prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk, którzy podziękowali za całoroczną ciężką pracę trenerom, jeźdźcom i pracownikom stajennym.

Następnie ogłoszone zostały wyniki posezonowych wyborów w 13 kategoriach.  

14. trójkoronowany najlepszy

Tradycyjnie najważniejszą jest kategoria Koń Roku. Został nim wybrany 14. trójkoronowany

Tytuł Konia Roku otrzymał Fabulous Las Vegas. Nagrodę odebrał Robert Traka

folblut w historii Służewca, francuskiej hodowli R. Reveillere, V. Teillard, trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego Fabulous Las Vegas. Wygrał on kolejno nagrody: Rulera, Iwna, Derby i St. Leger, a w Wielkiej Warszawskiej był trzeci.

 

Trzeci tytuł Krzysztofa Ziemiańskiego

Trenerem Roku 2018 został wybrany Krzysztof Ziemiański. Jest to jego trzeci taki tytuł w karierze. Wcześniej uzyskiwał go po sukcesach Infamii (wygrała w 2010 roku Derby i Oaks) oraz fenomenalnego, trójkoronowanego Intensa, który w sezonie 2011 zwyciężył także w Wielkiej Warszawskiej.

Krzysztof Ziemiański – Trener Roku

W tym roku, oprócz Fabulousa Las Vegas, trenował  Krzysztof Ziemiański m.in. Incepcję, zwyciężczynię czterech gonitw, w tym Przedświta (kat. B),  Ines d’Ecosse (wygrała Nagrodę Dżamajki  – I gr. i Rzeki Wisły – kat. B) oraz francuskiego  Foxa Trota Galeste (wł. Stajni Niespodzianka i Marianny Surtel), którego pięknie zapowiadającą się karierę (zwyciężył w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego) przerwała kontuzja, jakiej doznał podczas Derby.

Szczepan Mazur bezkonkurencyjny

W kategorii Dżokej Roku wybór Szczepana Mazura był bezapelacyjny. Wygrał on większość gonitw pozagrupowych, nie tylko na folblutach, ale również na arabach. Dosiadał Fabulousa Las Vegas i najlepszego starszego konia pełnej krwi angielskiej – Magnetica, a także świetne arabskie klacze Sweet Dream i Fly Hipolyte. Bezkonkurencyjny był także w czempionacie jeździeckim. W tej rywalizacji tytuł Czempiona Roku zapewnił sobie już w końcu września. Jego przewaga nad konkurentami była miażdżąca. Odniósł 65 zwycięstw, a kolejni rywale, Kamil Grzybowski i Michal Abik odpowiednio 37 i 32.

Po Wielkiej Warszawskiej Szczepan Mazur wyjechał na czwarty już kontrakt do Emiratów Arabskich. Wygrał tam ostatnio dwie gonitwy.

Właścicielski tercet żeński

Tytuł Właściciela Roku przypadł trzem paniom: Joannie, Magdalenie i Emilii Traka, które są,

Joanna, Magdalena i Emilia Traka – Właściciele Roku 2018

właścicielkami Konia Roku Fabulousa Las Vegas oraz wymienionych już wyżej Incepcji  i Ines d’Ecosse, a także Omera, który wygrał Nagrodę Villarsa (I gr.) Przy okazji warto dodać, że Joanna Traka została wybrana przed dwoma laty Hodowcą Roku za wyniki trenowanej przez Krzysztofa Ziemiańskiego klaczy Iron Belle, zwyciężczyni nagród: Soliny, Oaks i SK Krasne. Joanna Traka wyhodowała również  Incepcję, Ines d’Ecosse i Omera.

Magnetic wywindował SK Moszna

W kategorii Hodowca Roku zwyciężyła Stadnina Koni Moszna, głównie za bardzo dobre wyniki trenowanego przez Macieja Janikowskiego Magnetica, własności Eweliny Lasoty. Prezesem i właścicielem Mosznej jest Magdalena Donimirska – Wodzicka. Magnetic wygrał nagrody: Widzowa, Prezesa Totalizatora Sportowego, Kozienic  i Westminster Freudenschaftspreis.

Westminster Partnerem Sezonu 2018

Firma Westminster zwyciężyła w kategorii Partner Sezonu 2018. Jej prezesem jest Marian Ziburske.

Fazza Al Khalediah Rewelacją Sezonu

Za sensacyjne zwycięstwa najpierw w G3 w Mediolanie (2000 m), potem w G1 – Qatar Arabian World Cup w Paryżu na Longchamp (2000 m) i za drugie miejsce również G1 w Abu Zabi (1600 m) Rewelacją Sezonu 2018 uznany został trenowany przez Michała Borkowskiego we Wrocławiu francuskiej hodowli czteroletni arab Fazza Al Khalediah, własności Polska AKF.

W końcu stycznia Fazza ma zaplanowany start na prywatnym torze księcia w Arabii Saudyjskiej. Czy zostanie w polskim treningu, jeszcze nie wiadomo. Obecnie przebywa w stajni we Wrocławiu.

Wyróżnienie specjalne dla Michała Borkowskiego

Za osiągnięcia trenerskie w w 2018 roku wyróżnienie specjalne zostało przyznane

Michał Borkowski odebrał wyróżnienie za osiągnięcia trenerskie

Michałowi Borkowskiemu. Oprócz Fazzy trenował on także francuską klacz arabską General Lady, własności Rafała Płatka, która wygrała na Służewcu cztery gonitwy, w tym trzy pozagrupowe, oraz najlepszego dwulatka irlandzkiej hodowli  Ophelia’s Aidana, zwycięzcę nagród: Skarba (kat. B) i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (kat. A), również własności R. Płatka.

Najlepszy folblut i arab wedle internautów

W plebiscycie internautów Najlepszym Koniem Pełnej Krwi Angielskiej została uznana trenowana przez Andrzeja Walickiego francuskiej hodowli dwuletnia klacz Plantea, która w znakomitym stylu wygrała nagrody: Cardei (kat. B) i Efforty (kat. A).  Jest ona własnością Zuzanny Król, Mariusza Olesińskiego i Kamila Miondlikowskiego.

Internauci za Najlepszego Konia Czystej Krwi Arabskiej uznali trzyletnią klacz francuską Fly Hipolyte, trenowaną przez Sergiusza Zawgorodnego, własności Gunay Equastrian Invest GmbH. Fly Hipolyte wygrała trzy gonitwy, w tym Nagrodę Białki (kat. A), w której po walce pokonała  faworyta Dragona.

Trzeci z rzędu triumf Adama Wyrzyka

Adam Wyrzyk – Czempion Trenerów 2018

Tytuł Czempiona Trenerów po raz trzeci z rzędu zdobył Adam Wyrzyk. Przygotowywane przez niego  folbluty i araby wygrały 56 gonitw i 60 razy plasowały się na drugich miejscach. Drugie miejsce zajął Maciej Janikowski – 43, a trzecie Krzysztof Ziemiański – 42 zwycięstwa.

Najlepszym koniem trenera Wyrzyka był francuskiej hodowli Xawery (wł. PPH Falba), który wygrał trzy pozagrupowe gonitwy: Przedświta (kat. B) oraz dwie kat. A: Mosznej i Criterium. Ponadto Santa Klara (wł. JC CONCEPT J. Cukrowski Sp. Komandytowa) zwyciężyła w Oaks. Najwięcej gonitw grupowych – cztery – wygrał Dominer ( hodowli A. i R. Zielińskich oraz wł. AMP Invest Sp. z o.o.). 

Córka Adama Wyrzyka, Joanna, zwyciężyła w pierwszej i ostatniej gonitwie sezonu. 8 lipca wygrała ona 50. gonitwę w karierze, uzyskując stopień kandydata dżokejskiego. W czempionacie jeźdźców z 29 zwycięstwami zajęła wysokie piąte miejsce.

Adam Wyrzyk ma dobrą rękę w promowaniu młodych jeźdźców.  Dał szansę wybicia się przede wszystkim Szczepanowi Mazurowi i Michalowi Abikowi, a Kamil Grzybowski pracował i jeździł u niego w ub. roku.

Konrad Mazur – Czempion Młodych Jeźdźców 2018

Konrad Mazur Czempionem Młodych Jeźdźców

Młodszy o dwa lata od swego sławnego brata Szczepana, 21-letni Konrad Mazur, zwyciężył w Czempionacie Młodych Jeźdźców. Wygrał w sezonie 2018 dwanaście gonitw. Jest starszym uczniem.

Nagrodzonym trofea wręczali: Bogdan Pukowiec, Grzegorz Sołtysiński – członkowie Zarządu Totalizatora Sportowego, Tomasz Chalimoniuk, Dominik Nowacki, Jacek Laskowski, Aida Bella – dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Partynice Jerzy Sawka oraz Sylwester Puczen – rzecznik Toru Służewiec.

Wyróżnienia za najlepsze konie polskiej hodowli, które wygrały nagrody pozagrupowe:

Folbluty:

Joanna Traka – za wyhodowanie Incepcji (N. Przedświta) oraz Ines d’Ecosse (N. Rzeki Wisły);

Robert Gorczyca – za wyhodowanie Jam Julietty, zwyciężczyni Wiosennej;

SK Moszna – za wyhodowanie Magnetika (Widzowa, Prezesa Totalizatora Sportowego, Kozienic oraz Westminster Freudenschaftspreis);

Krzysztof Szumiński – za wyhodowanie Nikusa (Jaroszówki, Memoriał Fryderyka Jurjewicza, Syreny);

Kishore Mirpuri – za wyhodowanie Noble Eagle (Intensa).

Araby:

Magdalena Gromala – za wyhodowanie Shannon Queen (Sabelliny, Michałowa) oraz Sweet Dream (Janowa, Oaks i Porównawcza);

SK Janów Podlaski – za wyhodowanie Severusa (Derby) i Bandolero (Wielkiego Szlema);

Zbigniew Górski – za wyhodowanie Arwy (Pamira) i Dragona (Koheilana I);

Nessa Arabians Sp z o.o. – za wyhodowanie Hana Bersaela (Sambora);

SK Michałów – za wyhodowanie Emmei (Sasanki);

Jeanette Eng – za wyhodowanie Sabelli (Czorta).

Wyróżnienia – grafiki Michała Siemińskiego z cyklu „Matki i  źrebaki” –  wręczał prezes PKWK Tomasz Chalimoniuk.

Imprezę prowadził znany i lubiany dziennikarz TVP Sport Jarosław Idzi.

Info