Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Orzeczenie nr 1/2014

22 maja 2014

Warszawa, dnia 12 lutego 2014 roku

ORZECZENIE nr 01/2014

Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Jarosław Koch
3. Józef Kempa
4. Andrzej Rybiec

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniach 28 stycznia i 12 lutego 2014 roku odwołania trenera Kazimierza Rogowskiego od orzeczenia Komisji Technicznej przy Warszawskim Torze Wyścigów Konnych – Służewiec nr 135 z dnia 24 stycznia 2014 roku, orzeka:

1. utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie Komisji Technicznej w całości.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 135, którym m.in. postanowiła ukarać trenera Kazimierza Rogowskiego karą zawieszenia licencji na trenowanie koni na okres od dnia 25 stycznia 2014 roku do dnia 25 lipca 2014 roku, na podstawie § 82 ust. 1 pkt 9 w związku z § 24 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) (vide orzeczenie).

Od powyższego orzeczenia trener Kazimierz Rogowski złożył odwołanie w ustawowym terminie, wnosząc o zmniejszenie wymiaru kary lub o zamianę na karę finansową. W odwołaniu tym trener Kazimierz Rogowski nie kwestionując swej winy stwierdził, iż trenuje około 100 koni i przy tej liczbie koni pilnowanie pracowników jest bardzo trudne tym bardziej, że jego uwaga skupiona była na koniach biegających w nagrodach wyższej grupy (vide odwołanie).

Komisja Odwoławcza przeanalizowała materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, jak również przyjęła wyjaśnienia ustne i pisemne od trenera Kazimierza Rogowskiego. W trakcie przesłuchania trener Kazimierz Rogowski został poinformowany o przysługujących mu prawach, skorzystał z prawa składania wyjaśnień i przedstawił dowód w postaci pisemnego oświadczenia. Innych wniosków dowodowych nie przedstawił.

Komisja Odwoławcza stwierdza, iż zarówno próba dopingowa A, jak i próba dopingowa B dały wynik pozytywny. Wykryto środek – PHENYLBUTAZONE. Trener Kazimierz Rogowski nie kwestionował sposobu przeprowadzenia badania antydopingowego, jak i ustalonego wyniku badania.

W ocenie Komisji Odwoławczej trener Kazimierz Rogowski nie przedstawił żadnych okoliczności, które uzasadniałyby obniżenie kary lub zastąpienie jej karą łagodniejszego rodzaju. Wina trenera Kazimierza Rogowskiego, jak również zebrany w sprawie materiał dowodowy nie budzą wątpliwości Komisji Odwoławczej. Obecność w organizmie konia zabronionej substancji pod nazwą Phenylbutazone niezależnie od źródła jej pochodzenia wskazuje, że trener Kazimierz Rogowski nie zabezpieczył konia Poranny Blask przed podaniem niedozwolonego środka dopingującego. Tym samy trener Kazimierz Rogowski wypełnił przesłanki czynu z § 82 ust. 1 pkt 9) w związku z § 24 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.).

W ocenie Komisji Odwoławczej podawanie niedozwolonych substancji dopingujących koniom wyścigowym powinno być zwalczane z całą surowością. Komisja Odwoławcza orzekając nie wzięła pod uwagę tego, że trener Kazimierz Rogowski popełnił zarzucany mu czyn po raz pierwszy.

Wobec powyższego Komisja Odwoławcza orzekła, jak we wstępie, na podstawie art. 26 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych (Dz. U. Nr 11, poz. 86 ze zm.).
Komisja Odwoławcza

 
Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.