Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Wróżenie z wyścigowych fusów (dzien 4.)

24 maja 2020

Analiza niedzielnych gonitw.

I: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 1600 m

Z wyjątkiem słabego Hermoso (47 kg) konie poniosą w tym handikapie podobne wagi. Czy zdecydowana ulga pomoże synowi Vona w wywalczeniu dobrego miejsca?

Na dobrym poziomie w wieku trzech lat biegały Alnnajm (60,5), Nizam (59,5) i Orkis JR (61,5). Zbliżoną notę wypada wystawić Zelantowi (59), chociaż on biegał bardziej w kratkę. Something Special (60,5) wygrał dwie gonitwy we Wrocławiu, natomiast w Warszawie nie zachwycał. Jest trudny do oceny, aczkolwiek nie powinno się go lekceważyć, podobnie jak legitymującego się najwyższym handikapem w tym gronie Be My Boy’a (60).

II: 3-letnie konie III grupy, które nie biegały, 1600 m

Zagranicznymi rodowodami legitymują się, irlandzki Midnight Hero i francuski Mistral. W opinii trenera, pierwszy z nich jest zdecydowanie późniejszy, mimo to z pewnością będzie miał liczne grono zwolenników, szczególnie, że jego dziadkiem jest legendarny Galileo. Drugi z nich jest po świetnym francuskim Le Havre (m.in. jak znana publiczności Incepcja) od matki po kolejnej znakomitości – Cape Cross. Ze względu na pochodzenie oraz dobrą ocenę wystawioną przez trenera musi być uznawany za faworyta. Confuchias i Doreen Dream są po stanowiącym w Czechach Zazou. W Polsce z jego przychówku, wyróżnił się, jak na razie, tylko Don Zou. Ogiery są jednak po niezłych matkach – druga w Wiosennej Doreen dała już m.in. niezłe Asiatic Fly i Dark Chief, natomiast Chaitanya była niezłą dwulatką. Zdaniem Piotra Piątkowskiego, Smashing potrzebuję trochę czasu, aby się rozkręcić. Stawkę uzupełniają polskiej hodowli Small Case i Ballanya, której trener Adam Wyrzyk wystawił pozytywną notę na facebookowym profilu.

III: 3-letnie araby polskiej hodowli (PASB), II gr., 1600 m

Pochodzeniem na pierwszy rzut oka wyróżniają się: syn szybkiego Aim South i oaksistki Hermy – Hes, oraz Casino Royal AF, półbrat wicederbisty Ceptona, po dającym solidne konie Ontario HF. Nieźle pod względem rodowodu prezentuje się też Eksuperant TR, bo jego ojciec Von pozytywnie sprawdził się w hodowli (dal. m.in. derbistę Alladyna i wspomnianego Ceptona), a matka, co prawda, była słaba na torze, ale dała w hodowli bardzo dobrą wiceoaksistkę Epionę. W gronie faworytów nie powinno też zabraknąć Hazima Al Khalediah oraz Sidane (po dzielnym Vasylim Kossacku).

Mniej imponujące pochodzenia mają Pressus, Egmej Gal oraz eksterierowe janowskie Amado i Atilio, jednak nie można wykluczyć, że pomimo tego zamieszają w czołówce.

IV: 4-letnie i starsze konie, II grupy, 1800 m

Bardzo dobre wejście w sezon notują koledzy stajenni The Kid Bobby B i Interview. Ich notowania powinny być wysokie. Pierwszy z nich z powodzeniem ścigał się poza grupami na różnych dystansach. Z kolei Interview, przed przerwą spowodowaną kontuzją, był trzeci w Rulera i Iwna. Możliwe jednak, że w pierwszym starcie po tak długiej przerwie będzie spokojnie wprowadzany w sezon, na co wskazuje dosiad Joanny Wyrzyk. Duże postępy w drugiej części ubiegłego sezonu zrobiły Dreamline i Biddy Brady. Ta ostatnia zanotowała serię trzech wygranych gonitw (wszystkie z miejsca do miejsca), zostawiając w pokonanym polu, m.in. Brave Joannę. Podopieczna trenera Walickiego wydaje się kandydatką do niższej płatnej lokaty. Trudne zadanie czeka Montero i posiadające podobną notę w handikapie generalnym konie wystawiane przez Wojciecha Olkowskiego: Bint Marshal i Muminka.

V – Nagroda Cometa, 4 l. i st. araby, kat. B, 2000 m

Wycofany został Dragon. Zdecydowanym faworytem będzie Salam Al Khalediah, który w biegu UAE President Cup (Nagroda Porównawcza) pokonał wyraźnie Bandolero i utalentowaną Tabarak’s Elvirę. To właśnie ta dwójka powinna walczyć o kolejne miejsca, jeśli Salam wywiąże się z zadania. Szybka Anood Al Khalediah ma bardzo duże możliwości, jednak na dystansie 2000 m może być jej trudno o miejsce w czołówce. Z grona pozostałych czterolatków najlepszy wydaje się Lindahl’s Avatar, chociaż bardzo trudno ocenić rosyjskiego Saifula Muliuka, na którym pojedzie Aleksander Reznikov. Może on okazać się czarnym koniem gonitwy, ponieważ zwycięstwo w moskiewskim Derby ma swój wymiar. Czasem jednak koniom z Rosji ciężko odnaleźć się na słuzewieckiej trawiastej bieżni. Najem du Soleil i bardzo dobry polski Hamal staną przed bardzo trudnym zadaniem. Ich szanse wydają się iluzoryczne, jednak może to być korzystne przetarcie dla obu przed biegami w gronie rówieśników.

VI: handikap, 4-letnie i starsze konie, III grupy, 2000 m

Trudny do typowania handicap. Z ulgi wagi za dosiad ucznia, skorzystają: Doc Davis (60 kg), Devilinthedetail (62) i Blue Pearl (59). Ta ostatnia, w parze z Julią Kowalczyk w siodle była dwukrotnie druga i raz pierwsza. Tworzą zatem zgrany duet. W przypadku pozostałej dwójki jego to pewna niewiadoma, chociaż oba konie w tej stawce mają szanse na udział w rozgrywce. Z wagą 61,5 kg pod Błażejem Giedykiem nie powinien mieć problemów Dark King, ale dwa mniej udane starty w końcówce poprzedniego sezonu każą ostrożniej oceniać jego szanse. Trudny charakter przeszkadza w osiąganiu lepszych wyników utalentowanej Fly des Tesnieres (59,5). Będzie jej natomiast odpowiadała elastyczna bieżnia, więc niewykluczone, ze w duecie z Joanną Grzybowską włączy się do rozgrywki. Startująca pod najwyższą wagą w polu Yamas Szumawa (62,5) i niosący najniższe obiążenie przecietny Neapol (54,5) będą outsiderami wyścigu.

VII: handikap, 3-letnie konie III grupy, 1600 m

Z dobrej strony pokazał się El Pago Pago i jeśli nie przeszkodzi mu najwyższa waga w polu (62 kg), powinien uczestniczyc w końcowej rozgrywce. Trener mocno na niego liczy. W wieku dwóch lat nie błyszczały, z kolei, najbardziej doświadczony w stawce Proletarius (58,5) i Old Prince (57), jednak oba powinny się poprawić i trzeba brać je pod uwagę przy typowaniu faworytów, zwłaszcza, że w siodle pierwszego z nich zobaczym genialnie jeżdżącego na początku sezonu Szczepana Mazura. Rozczarował Karlon, chociaż dwa pierwsze starty miał udane. Może i w tym roku tak będzie? Ma mieć spokojne wejście w sezon pod uczniem Altynbekovem. Dwa starty pod koniec roku zanotowała Scuti i trzeba przyznać, że poradziła sobie w nich obiecująco, zatem będzie ona poważniejszą kandydatką do walki o czołowe miejsca. Nie można lekceważyć klaczy Napadla, która nie miała szczęścia w startach jako dwulatka i wydaje się, że może posiada większe możliwości niż wskazywałby na to jej performence. Na tą samą notę zasłużyły w wieku dwóch lat Zefora i Teleia. Stajnie obu klaczy nieźle otworzyły sezon. Trenowana we Wrocławiu Mystic Light postara się wykorzystać najniższą wagę w stawce. Na Służewcu zanotowała niezły występ. Decidela, jako jedyna w tej stawce odniosła zwycięstwo w wieku dwóch lat. Poniesie więc wysoką wagę, a ponadto dystans może okazać się dla niej zbyt długi, dlatego wydaje się mieć mniejsze szanse.

VIII: 4-letnie i st. araby, II gr., 1800 m

Wycofana została Wafa Al Khalediah. Faworytem będzie Lazom Al Khalediah, ale Namibia, Kuwaiy, Gabon i Amaya potrafiły błysnąć i zaskoczyć wyżej notowanych przeciwników w swoich najlepszych startach. Atutem czteroletniej Atilli jest szybkość, jednak jej możliwości trudno porównać z poziomem starszych rywali, chociaż w teorii wiosną zazwyczaj czteroletnie klacze nie są jeszcze w pełni formy.