MENU

Aktualności - wszystkie

W niedzielę inauguracja sezonu 2017. Trzy imienne wyścigi I grupy: Memoriał Tomasza Dula oraz nagrody: Otwarcia (Dandolo) i Skowronka

W najbliższą niedzielę zainaugurowany zostanie 73 sezon na Torze Służewiec. Rozegranych zostanie osiem gonitw, do których trenerzy zgłosili 64 konie. Najwięcej (po 10) wystąpi w biegach szóstym i siódmym.

Trzecia szansa Szameta

Szamet (7) i Easy Go (8) wystąpią podczas pierwszego dnia wyścigowego

Na początek, w pierwszym biegu sezonu, starsze folbluty będą rywalizowały w biegu o Nagrodę Dandolo. Już po raz trzeci wystąpi w nim trenowany przez Macieja Jodłowskiego Szamet. W 2015 roku uległ tylko niosącemu bardzo niską wagę Trawersowi, natomiast w kolejnej edycji startował w roli faworyta. Zbyt ofensywnie przeprowadzony, osłabł na prostej i ostatecznie był piąty. Warto podkreślić, iż było to najgorsze miejsce zajęte przez Szameta w sezonie 2016 – potem był dwukrotnie pierwszy, czterokrotnie drugi i raz czwarty. Wydaje się, że tym razem również trzeba uznać go za jednego z głównych kandydatów do rozgrywki, chociaż poniesie pod praktykantką dżokejską Darią Panczew jedną z wyższych wag – 61 kg.

Bardziej obciążone będą jedynie Bowie i Novitor z 64 kg na grzbiecie. Pierwszy z nich w zeszłorocznej edycji tego biegu przybiegł tuż za Szametem, ale później spisywał się bardzo dobrze – wygrał dwa wyścigi i był trzykrotnie drugi. Jesienią szło mu już gorzej, ale rywalizował w mocnych stawkach. Tydzień temu zajął ostatnie z dużą stratą w gonitwie Listed w Berlinie, w której Va Bank był czwarty. Novitor pomiędzy sierpniem a październikiem ub. roku odniósł trzy zwycięstwa, a łącznie w 12 startach w sezonie 2016 ośmiokrotnie był w pierwszej trójce.

Rewelacyjny sezon miał również uczestnik Derby Suwenir. Jego bilans to trzy zwycięstwa w 14 startach i jedynie w Derby (dwunasty) nie zajął płatnej lokaty. Pod koniec sezonu bardzo dobrze radził sobie pod starszym uczniem Pawłem Stepakinem (m. in. sensacyjne zwycięstwo 20.11), który ponownie będzie go dosiadał. Jego rówieśniczka Gracja (58,5 kg) wiosną mocno rozczarowywała – nie potrafiła odnieść zwycięstwa. Mimo to Adam Wyrzyk utrzymał ją w zapisie do Oaks. Zajęła dziewiąte miejsce, jednak od tej pory zaczęła spisywać się znacznie lepiej – wygrała trzy biegi grupowe, była trzecia w gonitwie o Nagrodę Rzeki Wisły i czwarta w Jesiennej. W tym ostatnim starcie o szyję uległa dobrze ocenianemu przez trenerkę Annę Zielińską Brisingrowi (57).

Stawkę uzupełnia zdecydowanie najniższej sklasyfikowana w tym towarzystwie Isuzu. Klacz poniesie tylko 46,5 kg, ale jej szanse wydają się bardzo małe.

Ciekawe pierwsze starcia trzylatków

Umberto Caro zwycięsko zakończył poprzedni sezon

Do Memoriału Tomasza Dula zgłoszonych zostało siedem trzyletnich ogierów. Najwyższą notę w handikapie generalnym mają irlandzkie Blue Connoisseur (poniesie 58,5 kg) i Freddyisready (57) oraz polski Magnetic (57,5). Niezłe są także Umberto Caro (53) i Strzelin (52, Szczepan Mazur raczej się na tyle nie wyważy). Pierwszy z nich późno rozpoczął starty w wieku dwóch lat, ale pod koniec sezonu odniósł pewne zwycięstwo. Bardziej doświadczony Strzelin biegał poniżej oczekiwań Wojciecha Olkowskiego, ale szkoleniowiec jeszcze go nie przekreśla.

Pozostałe dwa ogiery, Kurier (54,5) i Spasski (51,5), są trenowane we Wrocławiu przez Michała Borkowskiego. W ub. roku jego stajnia już w pierwszych dniach sezonu błysnęła na Służewcu (wygrywały Newerly, Uczitelka Tanca i Kapryśna), więc nie można ich lekceważyć. Kurier ma za sobą już przetarcie – nieudany start w Berlinie na początku kwietnia.

Dość ciekawie zapowiada się również gonitwa V z udziałem trzylatków. Chociaż jest to bieg III grupy, to wystąpią w nim konie, z którymi trenerzy wiążą spore nadzieje: Eluzzam, Chant Soldier, Piemont, Polish Spirit, Meltimo, Illdowhatican oraz Almenar. Jedynie Najaar wydaje się wyraźnie odstawać od konkurentów.

Intrygująca Nagroda Skowronka

Do biegu o Nagrodę Skowronka Maciej Kacprzyk zgłosił aż trzy bardzo mocne araby: Shadwana, Burkana i Salmana „Alkhalediahy”, jednak najprawdopodobniej pierwszy z nich zostanie wycofany. Dosiadany przez Wiaczesława Szymczuka Salman poniesie 63 kg, natomiast korzystający z ulgi wagi za dosiad uczennicy Joanny Balcerskiej Burkan o 2,5 kg mniej. O płatne miejsca powinny powalczyć także Szakur (63,5), Etorio (61) i być może Horacy (58). Najsłabszy wydaje się niosący najniższą wagę w polu, trenowany obecnie we Wrocławiu Estarion (56,5).

Info