MENU

Aktualności - wszystkie

Ta ostatnia niedziela! 16 gonitw, w tym cztery I grupy na zakończenie sezonu 2017

Przed miłośnikami wyścigów ostatnia już dwudniówka sezonu 2017, podczas której rozegranych zostanie 16 gonitw (po osiem w oba dni). Najciekawsze z nich to niedzielne pierwszogrupowe wyścigi o nagrody: Hipokratesa (dwulatki, 1300 m), Wikinga (trzyletnie eksterierowe araby, 2000 m) oraz Zamknięcia Sezonu (3 l. i st., 2400 m). W sobotę główną gonitwą będzie Nagroda Geparda (1600 m, I gr.) dla czteroletnich i starszych arabów.

Neo i Design kontra siedem trzylatków

Szczególnie ostatni bieg sezonu zapowiada się niezwykle interesująco, ponieważ wystąpią w nim dwa mocne czterolatki – Neo i Design oraz siedem trzylatków. Ze wspomnianej dwójki koni starszych lepiej sezon rozpoczął Design, jednak Neo na przestrzeni całego roku biegał na niezwykle równym poziomie (był sześciokrotnie trzeci!) i jego notowania mogą stać wyżej.

Umberto Caro będzie jednym z faworytów ostatniej gonitwy sezonu 2017

Bardzo udany sezon mają trzeci w Derby Kurier oraz poprawiający się z każdym startem Umberto Caro. Pierwszy, pomimo wielu ciężkich wyścigów w nogach, cały czas radzi sobie nieźle, chociaż w Sac-a-Papier stracił do Neo 12 dł., a do Umberto Caro aż 16. Wydaje się, że ten drugi zachował więcej świeżości i należy zaliczyć go do grona faworytów. Wyśmienitą formę jesienią osiągnął także Magnetic, jednak ścigał się w gonitwach grupowych. Tym razem poprzeczka zawieszona jest wyżej. Solidne są Dżan Moritz i Bellerofont, natomiast Jam Duke po kryzysie w środkowej części sezonu wydaje się wracać do formy. Trenowany we Wrocławiu Nider jest chyba nieco słabszy, ale w tym roku odniósł trzy zwycięstwa.

Pilecki dołączy do zaplecza czołówki rocznika?

Zwycięzca gonitwy o Nagrodę Hipokratesa (1300 m) będzie ostatnim dwulatkiem sezonu 2017, który awansuje do kategorii B. Na pierwszy rzut oka w gronie kandydatów do zajęcia pierwszego miejsca jest czwórka koni. Trzy z nich, Mazovia Queen, Fortune Teller oraz Fabulous Las Vegas, spotkały się pod koniec lipca w biegu II grupy i osiągnęły celownik w wymienionej kolejności. Różnice między nimi były niewielkie, dlatego jest prawdopodobne, że i tym razem może być podobnie, aczkolwiek kolejność nie musi być ta sama.

Pod koniec lipca Mazovia Queen (5) nieznacznie wyprzedziła Fortune Teller (6) i Fabulous Las Vegas (4)

Po tamtej wygranej Mazovia Queen rywalizowała z mocnymi rywalami i radziła sobie nieźle. Tymczasem dwa pozostałe konie do I grupy awansowały dopiero w ostatnich startach. Bardziej imponujące zwycięstwo odniósł Fabulous Las Vegas. Z pozostałych koni mógł się podobać Pilecki, który w dobrym stylu wygrał gonitwę na dystansie 1600 m. Jeśli o 300 m krótszy dystans nie okaże się dla niego problemem, to wydaje się on najgroźniejszym przeciwnikiem wspomnianej trójki.

W dalszej kolejności należy wymienić Dilonga, a Golden Cup przypadnie rola outsidera. Prijo, który w ub. niedzielę został zatrzymany po ok. 300 m, zostanie wycofany. Ma on problemy z psychiką i zostanie najprawdopodobniej po sezonie wykastrowany, o czym poinformował nas trener Maciej Kacprzyk.

Mocny tercet ze stajni Ataman

Spośród siódemki uczestników gonitwy o Nagrodę Geparda, trzy konie są własnością Zbigniewa Górskiego. Najstarszy z nich, sześcioletni Arash, do tej pory rywalizował z najlepszymi, ale tylko w pierwszym starcie był widoczny. W kolejnych biegach spisywał się już słabiej. Tym razem ma teoretycznie łatwiejszych przeciwników, ale trzeba pamiętać, że ma za sobą serię trudnych wyścigów i poniesie najwyższą wagę w polu – 64 kg.

W lepszej sytuacji jest będąca w formie wiceoksistka Arwa, która ostatnio w dobrym stylu pokonała dzielną Jafeel Athbah oraz szybkiego Salmana Al Khalediaha. Z kolei Zahaab zwykle po starcie narzucał zabójcze tempo. Ostatnio dżokej dostał dyspozycję finiszowania z końca stawki, jednak ta próba nie wyszła najlepiej.

Wielka Dalena już raz sprawiła sensację, zdobywając Nagrodę Sabelliny (i pokonując Arwę), więc nie można wykluczyć niespodzianki z jej strony. Mniejsze szanse wydaje się mieć Ondina, choć poniesie najniższą wagę (52 kg). W ub. niedzielę wygrała ona wyścig handikapowy IV gr. pod wagą 54,5 kg i z Abikiem w siodle.

Eksterierowa rywalizacja o Nagrodę Wikinga

Trudno wskazać faworyta w biegu o Nagrodę Wikinga. Niezłe są Echa Wadi, Febrista i Letus JR, które w różnych konfiguracjach mijały celownik w ostatnich występach. Wiele może zależeć od układu gonitwy i dyspozycji dnia. W starciu z wymienioną trójką ostatnio nie poradziły sobie Fokstrot, Paco i Fornax.

Wydaje się, że większe szanse włączenia się do rozgrywki mają Arion i Abbas, które w zwycięskich startach wyraźnie wyprzedzały ciągle sklasyfikowanego w II grupie Foremana, który w ub. niedzielę był dopiero szósty (przegrał z Zormanem Badem, Perkunem, Cizallem, Lorensem i Wieżą Nimf).

Info