Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Sezon 2019. Folbluty (4). Teatr jednej aktorki

18 listopada 2019

W sezonie 2019 na bieżni pojawiła się nowa wielka gwiazda, irlandzkiej hodowli dwuletnia Inter Royal Lady ze stajni Adama Wyrzyka, własności BMS Group S. Pegza. Wygrała we wszystkich sześciu startach, w tym trzech biegach najwyższej kategorii A (Dakoty – 1300 m, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – 1400 m oraz Efforty -1400 m). Co więcej, w każdym kolejnym występie wygrywała z coraz większą przewagą.

Już w debiucie niepozorna klacz błysnęła finiszem, ale to jeszcze nie wystarczyło, aby w konfrontacji z ogierami została uznana za faworytkę. Dopiero po łatwej wygranej w I grupie jej dominacja przestała budzić wątpliwości.

Niepokonana w sześciu startach Inter Royal Lady

Jeszcze bardziej klacz „odpaliła” w czwartym starcie. Wolno poprowadziła w biegu o Nagrodę Dakoty, by finiszowe 500 m na torze elastycznym w skali 3,7 pokonać w 28,9 sek.! Ścigające się z nią ogiery nie miały żadnych szans. Podczas Wielkiej Jesiennej Gali przewaga klaczy na drugim Fiburnem była jeszcze większa (9 długości). Zwycięstwo wśród klaczy w rywalizacji o Nagrodę Efforty było już tylko formalnością. Warto dodać, że dwa ostatnie zwycięstwa odniosła pod córką trenera Adama Wyrzyka, Joanną, dla której były to pierwsze sukcesy w gonitwach najwyższej rangi.

Mocny rocznik Macieja Jodłowskiego

Nie licząc wyśmienitej klaczy, w rywalizacji dwulatków wyróżniła się stajnia Macieja Jodłowskiego. Numerem jeden wśród jego młodych folblutów był w tym roku Fiburn F, który na przestrzeni całego sezonu odniósł dwa zwycięstwa w sześciu startach, ale przegrywał … tylko z Inter Royal Lady. Na koniec sezonu wygrał bieg o Nagrodę Mokotowską (kat. A, 1600 m) i został zimowym faworytem na Derby. Irlandzkiego ogiera, własności Krzysztofa Goździalskiego, dosiadał we wszystkich startach Anton Turgaev. Po dwa zwycięstwa dla stajni Jodłowskiego odniosły także dwuletnie:

Gran Emperor (wł. C. Witko) – wygrał w debiucie o 22 dł., trzeci w Skarba i pierwszy w Calderona (I gr.)

High In Dancer – II gr. i Vilniusa (I gr.), trzeci w Mokotowskiej i drugi w Nemana.

Onyks – II gr. i Jaguara (I gr.) w trzech startach.

Raquel Fire – II gr. i Cardei (B), trzecia w Efforty (A).

Fiburn F zdobył Nagrodę Mokotowską i został zimowym faworytem na Derby 2020

Natomiast po jednym zwycięstwie w II gr. odniosły Betfan (własności znanego siłacza i zawodnikka MMA Mariusza Pudzianowskiego) oraz polski Tarkan.

Obiecujące dwulatki Krzysztofa Ziemiańskiego

Interesującą stawkę dwulatków, patrzeć pod kątem przyszłego sezonu, wydaje się mieć również Krzysztof Ziemiański. W szczególności pod koniec sezonu mogły podobać się ogiery Night Tornado oraz Timemaster (współwłasności Marianny Surtel i popularnego aktora oraz trenera personalnego Tomasza Oświecińskiego). Pierwszy z nich na bieżni pojawił się w lecie i zajął trzecie miejsce w debiucie (tamten bieg dowolnie wygrał High in Dancer), ale już w drugim starcie wygrał. Po dwóch miesiącach w dobrym stylu zwyciężył w biegu o Nagrodę Nemana (kat. B, 1400 m), rewanżując się High in Dancerowi za porażkę z debiutu.

Night Tornado odniósł dwa zwycięstwa w trzech startach

Timemaster rozpoczął karierę dopiero 20 października od zwycięstwa nad końmi, które już biegały, a podczas ostatniej dwudniówki wygrał po raz drugi w solidnie obsadzonej gonitwie I gr. o Nagrodę Hipokratesa (I gr., 1300 m. Oprócz tej dwójki w stajnie Niespodzianka trenują trzy inne ciekawe konie: Bright Amber (wygrał w trzecim starcie, w bardzo dobrym stylu), Stormyccino (jedno zwycięstwo, drugi za Onyksem w Jaguara) oraz Minsor (jedno zwycięstwo i 2 m. za Gran Emperorem w Calderona).

Spośród koni zagranicznej hodowli warto wspomnieć jeszcze o trenowanym przez Pawła Talarka Greek Getawayu oraz Night Thunder ze stajni Adama Wyrzyka. Pierwszy z nich pokazał bardzo duży talent odnosząc dwa zwycięstwa i zajmując czołowe miejsca w gonitwach pozagrupowych (trzecie w Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, drugie w Mokotowskiej), drugi zrobił duże postępy w drugiej części sezonu i był piąty w Mokotowskiej i trzeci w Nemana.

Polskie dwulatki

Polskim dwulatkom w tym sezonie było bardzo trudno nawiązać walkę z czołowymi rówieśnikami zagranicznej hodowli. W zasadzie z niezłym skutkiem ta sztuka udała się jedynie podopiecznym Andrzeja Walickiego, przede wszystkim Donowi Zou (Zazou – Donia Zira / Don Corleone) hodowli H. Kopel i współwłasności trenera oraz M. Szaniawskiego. Ogier wygrał w debiucie, a następnie był trzeci w Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (za Inter Royal Lady i Fiburnem F) i krótko czwarty w Mokotowskiej (za Fiburnem F, Greek Getawayem i Hing in Dancerem). Trenowana w tej samej stajni Kalinda (October – Kantaya / Croco Rouge), hodowli i własności Kishore Mirpuriego, była pierwsza w debiucie, piąta w Zenda i druga, po zaciętej walce z Raquel Fire, w Cardei.

Jesienią na Służewcu pojawiła się jeszcze bardzo interesująca I Belive in Angels (wł. R. Suchecki), córka Alandiego i oaksistki Irkucji (po Royal Court). Klacz we Wrocławiu trenuje Wojciech Chaboski i tam właśnie wygrała w drugim starcie aż o 7 dł. Na Służewcu w pięknym stylu zdobyła Nagrodę Kadyksa (I gr., 1200 m) w polskiej konkurencji, bijąc o 3 dł. Sewerusa, a na koniec była druga w Efforty o 6 dł. za Inter Royal Lady i aż o 6 przed Raquel Fire.

Jedyny bieg pozagrupowy przeznaczony wyłącznie dla polskich koni, o Nagrodę Intensa (kat. B, 1400 m), wygrał w październiku właśnie wspomniany Sewerus ze stajni Wojciecha Olkowskiego, własności żony trenera Beaty. Pokonał on o szyję Ministra Wojny z Wrocławia oraz trenowanego przez Macieja Janikowskiego Airy Boya (hodowli oraz własności Elwiry Krakowiak), który pod koniec sezonu wygrał pewnie pierwszogrupowy wyścig o Nagrodę Scyrisa (1400 m). Dwa wyścigi wygrała, w tym Nagrodę Upsali w karjowej konkurencji (I gr., 1400 m), także klacz ze stajni Janikowskiego Magadi, hodowli oraz współwłasności tej stadniny razem z H. Bryzkiem, T. Sosińską i K. Antos-Janikowską.

Info