MENU

Aktualności - wszystkie

Prosto ze stajni (23 kwietnia)

Oceny koni wystawione przez trenerów.

Anna Zielińska

Brisingr – Bardzo dobrze wygląda i lepiej się czuje niż w ub. roku. Trzeba pamiętać, że po karierze w wieku dwóch lat, w styczniu 2016 roku doznał skrętu jelit. Po takiej operacji koń nie dochodzi zbyt szybko do siebie. Jako trzylatek wystartował dopiero w końcu lipca, w sumie jesienią biegał nieźle, raz wygrał bieg dla koni wyłącznie trzeciej grupy, poza tym był dwukrotnie drugi i tyleż razy trzeci. Myślę, że stać go w tym sezonie na dużo lepsze wyniki. W Handikapie Otwarcia poniesie korzystną wagę, więc zakładam, że powalczy o czołowe miejsce.

Naf – To pożyteczny koń. Dobrze przepracował zimę, więc również liczę, że będzie widoczny już w pierwszym  starcie, aczkolwiek obawiam się, żeby tor nie był zbyt elastyczny, bo takiego nie lubi.

Emil Zahariev

Nitrolak –  Trafił na dosyć mocną stawkę. Będę zadowolony z miejsca w czwórce.

Echaruna – Też ma mocną konkurencję, ale ona również nie jest zła.

Karen – Jeśli wyścig dobrze się jej ułoży, może powalczyć nawet o wygraną.

Maciej Janikowski

Magnetic – Już jako dwulatek pokazał się z dobrej strony. W debiucie był drugi, a w kolejnym starcie, po 2,5-miesięcznej przerwie, odniósł pewne zwycięstwo. Zaczyna biegać tak wcześnie, bo chcemy sprawdzić, w jakiej jest dyspozycji przed pierwszym zgłoszeniem do Derby (27 kwietnia). Wiadomo, że jeszcze mu trochę brakuje do najwyższej formy, ale poniesie korzystną wagę, więc nie mielibyśmy nic przeciwkwo temu, żeby Memoriał Tomasza Dula był początkiem jego, miejmy nadzieję, udanej kariery.

Polish Spirit – Jako dwulatek wystąpił tylko raz, w ostatnim dniu sezonu, bo chcieliśmy, żeby zapoznał się z rywalizacją w wyścigu. Zajął czwarte miejsce. W niedzielę być może kolejny raz pobiegnie po naukę, gdyż jest potężnym, późno dojrzewającym koniem, który lepiej powinien spisywać się na długich dystansach. Zaczynamy od 1800 m, bo dłuższe biegi zaczynają się dopiero w maju. Ten wyścig pokaże czy jego również warto zgłaszać do Derby, czy dwa miesiące przygotowań wystarczą, żeby mógł w nich wystartować.

Krzysztof Ziemiański

Easy Go – Przezimował bez problemów. Jego możliwości są już powszechnie znane. W tym wyścigu ma spore szanse na dobry wynik.

Umberto Caro – To nieduży konik, dlatego niska waga powinna mu sprzyjać. Liczę na solidny występ w jego wykonaniu.

Piemont – On natomiast jest duży i masywny, zatem 2 kg nadwagi za start grupę niżej nie powinny stanowić problemu. Nie jest bez szans.

Bellerofont – Późniejszy i raczej dystansowy. Zdecydowałem się jednak, że stopniowo będę zapisywał go do coraz dłuższych biegów.

Golden Beneva – Myślę, że jeśli będzie biegała na miarę swoich możliwości, to okaże się solidną klaczą, jednak ma niełatwy charakter, co może utrudniać jej pokazanie się z dobrej strony. Zobaczymy, jak się zachowa.

Horacy – Zdecydowanie lepiej czuje się na suchej bieżni. Im tor cięższy, tym gorzej dla niego. Spróbowałem też zapisać go bez okularów – w poprzednim sezonie trochę bał się koni, ale być może w tym będzie już lepiej,

Maciej Jodłowski

Szamet – Po raz trzeci wystartuje w Handikapie Otwarcia, więc mam nadzieję, że w jego przypadku powiedzenie „do trzech razy sztuka” się sprawdzi. Nie jest bez szans, ponieważ wagi w tym biegu są wyrównane (poza słabszą Isuzu), a on bardzo dobrze przepracował zimę.

Szpairo – Także ma za sobą udany sezon przygotowawczy. Zmężniał, wzmocnił się, mam zatem powody, aby go liczyć.

Meltimo – To bardzo fajny, ładny koń. Bardzo dobrze rusza się na treningach. Trafił na kilka dobrze ocenianych koni, chociaż to wyścig III grupy, jednak dzięki temu może to być miarodajny sprawdzian jego możliwości, który pozwoli dokładniej ocenić jego wartość.

Solitaire – Przez zimę specjalnie się nie zmieniła. Mam obawy, czy dystans nie okaże się dla niej zbyt krótki. Możliwe też, że zmienię jeźdźca, ponieważ wydaje się potrzebować mocniejszej ręki.

Szakur – Trafił na bardzo trudny wyścig, poniesie jedną z wyższych wag. Chyba trudno mu będzie podjąć walkę z „alkhalediahami”, a i Etorio nie jest od macochy. Łatwo nie będzie, ale nie poddajemy się.

Janusz Kozłowski

Blue Connoisseur – Przez zimę się poprawił i wzmocnił. Jest chętny do pracy. Liczę, że będzie uczestniczył w rozgrywce.

Design – Wygląda lepiej niż w ub. roku, nabrał już doświadczenia i myślę, iż będzie szedł do przodu z każdym startem, a i tym razem powinien się liczyć.

Chant Soldier – Fajnie przepracował zimę, rozwinął się. Wygląda jednak na to, że trafił na wymagające towarzystwo, więc ciężko przewidzieć wynik tej rywalizacji.

Idol – Ma za sobą tylko jeden, niezbyt udany występ. Raczej musi nabrać doświadczenia i rozbiegać się, bo ciągle sprawia wrażenie zielonego.

Michał Borkowski

Kurier – Myślę, że to niezły koń, ale musi się sprawdzić. Jego atutem może okazać się tegoroczne przetarcie, ponieważ trzy tygodnie temu startował w Berlinie. Wynik może nie był najlepszy, jednak trafił wówczas na mocne towarzystwo. Liczę, że powalczy.

Spasski – Na treningach spisuje się dobrze, dlatego daję mu szansę w tym wyścigu. Poniesie korzystną wagę, co również może mieć znaczenie.

Eluzzam – Na razie nie ma dla niego odpowiedniego, dystansowego wyścigu w Polsce, dlatego mam pewne obawy. 1800 m to może być dla niego zbyt krótko, ponieważ on nie ma naturalnej szybkości i trzeba go „prosić”, żeby dał z siebie wszystko.

Estarion – Nie jest to łatwy koń, o czym z pewnością wie warszawska publiczność. Na Służewcu zdarzało mu się wyłamywać. Obserwując treningi mam wrażenie, że się trochę uspokoił, jednak nie mam pewności, czy przełoży się to na jego zachowanie w wyścigu. Sam jestem tego ciekaw. Trafił na bardzo mocne towarzystwo, ale przyjeżdżamy po to, żeby walczyć o jak najlepsze wyniki.

Wojciech Olkowski

Thunder Thor – To średni koń wyścigowy. Wygląda na to, że w tej stawce powinien być co najmniej czwarty, ale może też powalczyć o wyższą pozycję.

Strzelin – Pobiegnie z wagą 54 kg, bo na tyle wyważy się Szczepan Mazur. Trochę się poprawił przez zimę, lecz dopiero w tym biegu się okaże, czy jest już lepszym wyścigowcem niż był.

Jam Babinicz – Jest mocny pod względem fizycznym, ale ma raczej niewysokie możliwości wyścigowe. Jednak w tej stawce może powalczyć o miejsce w czwórce.

Bachus – Jako trzylatek rywalizował w gonitwach eskterierowych. W biegu otwartym jego szanse wydają się znikome.

Maciej Kacprzyk

Burkan Al Khalediah – Cztery kilogramy ulgi wagi powinno mu pomóc w uzyskaniu dobrego wyniku.

Salman Al Khalediah – Również jest w dobrej dyspozycji, ale obawiam się, że 2000 m to jednak trochę dla niego zbyt długi dystans.

Shadwan Al Khalediah – Będzie wycofany.

Piotr Piątkowski

Blue Ninja – To koń problematyczny, bo w wieku 2 i 3 lat nie biegał z powodu kontuzji. Ma jeszcze zbyt mało wyścigowego doświadczenia (tylko dwa starty w wieku 4 lat). Zimę dobrze przepracował, dlatego pobiegnie już podczas inauguracji sezonu, ale wydaje się, że trafił na zbyt mocnych rywali (m.in. na trzeciego w Derby Designa), więc nie będzie mu łatwo.

Haris – Gdyby jego praca treningowa przekładała się na wyścigi, byłby zapewne w czołówce. Niestety, ma niedobry charakter. Nie przejawia zbytniej chęci do walki, zdarzało mu się w wieku trzech lat stopować w trakcie gonitwy. Jeśli się przełamie, może uzyskiwać lepsze wyniki, bo ma dobry wyścigowy rodowód.

Andrzej Laskowski

Operon – Zadebiutuje w wieku 4 lat. Pobiegnie po naukę.

Al-Ral – Powinnien biegać na ubiegłorocznym poziomie. Jest w dobrej dyspozycji, jednak w tej licznej stawce są chyba konie lepsze od niego. Będę zadowolony z każdego płatnego miejsca.

Targa – Ona też jest tylko średnia, ale bardzo dobrze przepracowała zimę, więc po cichu liczę, że może być widoczna już w pierwszym starcie.

Etorio – W końcu ub. sezonu łatwo wygrywał, ale w słabszych stawkach. Tym razem towarzystwo jest dużo silniejsze. Oczekuję, że tanio skóry nie sprzeda.

Jan Głowacki

Evergonnatouchthis – Ma za sobą tylko jeden zwycięski występ w wieku trzech lat. W ubiegłym roku nie biegał z powodu kontuzji. Obecnie jest zdrowy i gotowy do startu, jednak nie wiadomo, jak tak długa przerwa wpłynie na jego wyścigową dyspozycję już w pierwszym występie.