MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia Toru Służewiec. Legendarny Turysta

Od dziś do 18 września przedstawiać będziemy sylwetki wybitnych koni, trenerów i dżokejów, Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy Państwu historię warszawskich wyścigów i ułatwimy wybór bohaterów 80-lecia Toru Służewiec. Kartę do głosowania, zawartą w programach wyścigowych, po skreśleniu swoich faworytów (po jednym w każdej z czterech kategori) należy wrzucić do urny konkursowej na terenie Toru Służewiec. Jako pierwszą przedstawiamy kandydaturę legendarnego Turysty.

Jego historia to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Ten niepokaźny (wym.: 156-186-19), dosyć drobny, choć o prawidłowym pokroju koń, został po wojnie włączony do stajni wyścigowej Zarządu Stadnin Polskich w Niemczech w Krefeld, gdzie ze względu na nieustalony jeszcze wtedy jego rodowód nie był traktowany poważnie. Stamtąd trafił na Służewiec. Jego pochodzenie (Bellini – Scuola Bolognese/Blandford), ustalone zostało dopiero w 1949 r., kiedy już od trzech lat z wielkim powodzeniem brał udział w wyścigach. Wyhodowany został przez słynnego Federico Tesio, nazwanego „jedynym geniuszem, który kiedykolwiek działał w świecie hodowlanym” i „największą pojedynczą postacią w historii włoskich wyścigów”.

Jako dwulatek nie wystartował. W debiucie w wieku trzech lat (1947 r.) był drugi (za Sygnetem), a następnie również zajął drugie miejsce. Wygrał w trzecim starcie i potem jeszcze zwyciężał cztery razy z rzędu w gonitwach grupowych. W Derby nie wystartował, gdyż było na to za wcześnie, ale  w drugiej części sezonu wygrał bardzo łatwo nagrody: St. Leger i Wielką Warszawską, w której zwyciężył także w następnym roku (pokonał wtedy derbistę Rucha aż o 7 dł.).

Ponadto był Turysta trzykrotnie pierwszy w biegu o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej (później Prezesa Rady Ministrów, obecnie Prezesa Totalizatora Sportowego) oraz w Criterium. W sumie w 23 startach w wieku od 3 do 6 lat wygrał aż 19 razy, trzykrotnie był drugi i raz czwarty (w Wielkiej Warszawskiej w 1949, w której zwyciężył Ruch). Jego trenerem był Stanisław Kowalski.

Bardzo zrównoważony, obdarzony  zarówno niebywałym przyspieszeniem jak i uzdolnieniami dystansowymi. Odpowiadał mu każdy dystans i każda pogoda, a także każda taktyka. Niebywale waleczny, nigdy nie poddawał się łatwo.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń