MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia Toru Służewiec. Biały jak mleko Laur

W wyścigach arabskich przeważają konie siwe, gniade i kasztanowate. Rzadkimi okazami są natomiast karosze, czyli maści karej. Spośród siwków najbardziej rzucają się w oczy te, które są białe jak mleko. One występują w populacji arabów rozpoczynających wyścigową również bardzo rzadko. Pierwszym mlecznobiałym arabem, który wgrał Derby na Służewcu był w 1950 roku Laur (Lotnik – Kalina), a drugim trzydzieści lat później… Mahoń (Tryptyk – Mątwa).

Laur urodził się w 1946 r. w najsłynniejszej polskiej stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim. Był dobrze zbudowanym, silnym ogierem (wymiary 155-183-19,5). Otrzymał imię Laur, gdyż w 1946 roku nie obowiązywała jeszczcze w państwowych stadninach zasada, że nazwa konia zaczyna się od pierwszej litery imienia matki. Wprowadzono ją w 1952 r.

Jako trzylatek odniósł na Służewcu cztery zwycięstwa: m.in. łatwe w biegu o Nagrodę Kaszmira oraz pewne w Produce. Przegrał tylko w wyścigu o nazwie „Antonin” (Criterium).

Czteroletnią karierę rozpoczął od łatwej wygranej w biegu o Nagrodę Van Dycka (o 7 dł.), następnie zwyciężył bardzo łatwo w Derby (o 4 dł., w stawce 4 koni) oraz w Porównawczej, rozgrywanej wtedy na 2200 m. Pokonał po walce o 1,5 dł. świetnego, trzyletniego Alabastera, który rok później (1951) został derbistą, a ponadto ustanowił na 2200 m niepobity do dziś rekord – 2’31″(sic!).

W wieku 5 lat zanotował trzy zwycięstwa, ale w pomniejszych nagrodach, natomiast zajął trzecie miejsce w Michałowa i piąte w Porównawczej. To był już schyłek jego kariery, bo w następnym roku wystartował tylko dwa razy, nie zajmując płatnego miejsca.

W hodowli nie osiągnął sukcesów, ale jak napisał jeden najwybitniejszych polskich hodowców koni arabskich Roman Pankiewicz,  dosiadający  go rekreacyjnie, gdy odszedł już z toru: „Był cudownym wierzchowcem”. Jeździłem na bardzo wielu koniach, ale ani przed nim, ani po nim nie siedziałem nawet na podobnym do niego.”

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń