MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Niezwykła Demona

Przyszła na świat w 1961 r. w Stadninie Koni Moszna. Jej ojcem był czeski czempion Masis, a matką Dziwożona II (po San II). Trafiła do stajni Stefana Michalczyka. Karierę na torze wyścigowym zaczęła fenomenalnie. Była niepokonana w wieku dwóch lat w czterech startach, w tym w gonitwach o nagrody: „Tygodnika Stolica” oraz Ministra Rolnictwa.

W kolejnym sezonie poszła za ciosem. Zdobyła Nagrody Rulera, Przychówku (Iwna) oraz Derby, pokonując Geronę. Niespodzianką była jej porażka w biegu o Nagrodę Kozienic – niosąc 2 kg nadwagi była zbyt odciągnięta w dystansie i na prostej nie zdołała już doścignąć Taurowa i Gerony (ta wygrała później Oaks i St. Leger).

Podczas mityngu Krajów Demokracji Ludowej (KDL) w Berlinie zdobyła Nagrodę Berlina i zajęła drugie miejsce w wyścigu o Nagrodę Pragi, ulegając radzieckiej Tanzań. Ostatnim akcentem sezonu 1964 r. było dowolne zwycięstwo w austriackim St. Leger na torze w Wiedniu.

Ponieważ w kolejnym roku ten mityng miał odbyć się w Warszawie, podjęto decyzję o pozostawieniu Demony w treningu wyścigowym. W pierwszej części sezonu bez kłopotów wygrała gonitwy o nagrody Widzowa, Prezesa Rady Ministrów, a następnie Fils du Vent. Niestety, podczas mityngu KDL kompletnie zawiodła. Zajęła dopiero 5. miejsce w rywalizacji o Nagrodę Budapesztu i drugie w biegu o Nagrodę Warszawy, ulegając niżej notowanym przeciwnikom. Po tym wydarzeniu otrzymała dłuższy czas na regenerację sił i w ostatnim biegu w karierze była bezkonkurencyjna w Wielkiej Warszawskiej, pokonując świetnego trzylatka, derbistę Epikura.

Demona w hodowli dała jednego derbistę, Demona Cluba (19981). Dożyła, jak na konia, sędziwego wieku – 30 lat.

Na Demonie, jak i Demonie Clubie jeździł jeden z najwybitniejszych dżokejów w historii polskich wyścigów Mieczysław Mełnicki, którego sylwetkę zaprezentujemy w kolejnym materiale.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń