MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Neman, czyli diabeł z pudełka

Jego gwiazda niespodziewanie rozbłysła w Wiedniu podczas Derby Austrii (1984 r.), w których wyskoczył z grupy koni na prostej niczym diabeł z pudełka. Wygrywał niezagrożony o 6,5 dł. bijąc 21 konkurentów z Austrii, Węgier, Danii, Francji, Niemiec i Polski, a także rekord toru na dystansie 2400 m. Po dwóch tygodniach wygrał też polskie Derby i został wybrany Koniem Roku 1984.

Neman (Dakota – Narew po Mehari) trafił w wieku dwóch lat do stajni Stanisława Molendy, który po złotych latach 60. i sukcesach Taorminy (1970) i Dargina w Derby (1973) aż 12 lat musiał czekać na swój ósmy triumf w biegu o błękitną wstęgę.

Neman był obdarzony wyjątkowo łagodnym charakterem. W pierwszym roku startów zdobył nagrody: Rozpoczęcia Sezonu Letniego oraz Ministerstwa Rolnictwa, natomiast podczas mityngu KDL był drugi w biegu o Nagrodę Budapesztu.

W wieku trzech lat nie zachwycił w pierwszych startach na elastycznej bieżni. Był czwarty w rywalizacji o Nagrodę Strzegomia i Doris Day. Klasę pokazał w Wiedniu, wygrywając na twardym torze z przewagą Derby pod Mieczysławem Mełnickim, a następnie powtarzając ten sukces w Warszawie (pokonał Dum-Duma oraz Jurora, który tydzień wcześniej wygrał Derby w Pradze).

W kolejnym roku zajął drugie miejsce podczas mityngu KDL w biegu o Nagrodę Moskwy, natomiast zawodził w gonitwach o nagrody: Pawimenta, Wielkiej Warszawskiej i Criterium, a także Preis von Europa w Kolonii, które rozgrywane były na nieodpowiadających mu torach elastycznych .

Wiele lat później Mieczysław Mełnicki wspominał jego niesamowity sukces w Derby w Wiedniu:

„W dniu wyścigu Neman był w kapitalnej formie, aż piszczało. Modliłem się tylko o to, aby bieżnia była bardzo sucha, bo tylko na takiej dawał z siebie wszystko. Startowaliśmy z numerem pierwszym, więc przez cały wyścig trzymałem się wewnętrznej bandy. Nie szukałem miejsca gdzie indziej, bo czułem, że konie biegnące przede mną mają zapas sił i przejście na prostej prędzej czy później się otworzy. Rzeczywiście 400 m przed metą pojawiła się luka, a kiedy się w nią wepchnąłem, Neman jakby dostał skrzydeł. Kiedy obejrzałem się za siebie 100 m przed metą rywale byli 6-7 długości w tyle. Była to dla mnie wielka sensacja i radość, bo polski koń wygrał w takiej stawce po 83 latach w Wiedniu.” – opowiadał legendarny dżokej.

Najlepszym przychówkiem Nemana okazała się klacz Bella Donna, zwyciężczyni Wiosennej, Krasnego oraz Wielkiej Warszawskiej.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń