MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Konstelacja „Pride of Poland”

Nie miała tak licznych osiągnięć, jak Demona, ale również zapisała się złotymi zgłoskami w historii wyścigów na Służewcu. To tej polskiej debistce z 1977 r., po występie w Yorkshire Oaks (G1, 2400 m), w którym zajęła V miejsce w stawce ośmiu klaczy, ale tylko o 1,5 długości za trzecią na mecie klaczą królowej Elżbiety II Dunfermline, jedna z angielskich gazet poświęciła w swej relacji ze wspomnianego wyścigu osobny materiał zat. „Pride of Poland – Konstelacja”.

Anglicy nie mogli wyjść z podziwu, jak koń przygotowywany, w porównaniu z ich standardami, wyhodowany i przygotowywany w siermiężnych warunkach, mógł w elitarnej stawce uplasować się na płatnym miejscu.

Urodziła się Konstelacja (Mehari – Kasjopea po Aquino) w istnym „zagłębiu” polskich derbistów – Stadninie Koni Golejewko, która wyhodowała rekordową liczbę zdobywców błękitnej wstęgi – 19!

Była półsiostrą świetnego Kasjana, wicederbisty i zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej w 1974 r. Jako dwulatka była menażowana przez trenera Andrzeja Walickiego bardzo oszczędnie. Wygrała tylko dwa grupowe biegi, a w głównym wyścigu dla klaczy (Nagroda Efforty) nie zajęła nawet płatnego miejsca.

Jako trzylatka wygrała pewnie Wiosenną i Soliny, ale jej zwycięstwo w Derby pod Bolesławem Mazurkiem było mimo to sporą sensacją, bo pokonała mocnego faworyta, zwycięzcę nagród Rulera oraz Iwna, Pawimenta, którego dosiadał mistrz Mieczysław Mełnicki.

– Na prostej liczyły się tylko te dwa konie – opowiada Walicki. – Pawiment nie dawał rady mojej klaczy i Mełnicki, widząc co się dzieje, spasował na ok. 200 m przed metą. Trzeci był Dersław pod Jerzykiem Jednaszewskim, czyli całe podium zajęły trzy konie po Mehari – podkreśla.

Jako ciekawostkę dodajmy, że wypłata z góry za zwycięstwo Konstelacji była dwukrotnie wyższa od porządku!

Po zwycięstwie w Oaks w i wspomnianym na początku wyścigu w Anglii, Konstelacja wystartowała jeszcze tylko raz, w Europa Preis w Kolonii, jednak nie zajęła tam płatnego miejsca.

Na tym zakończyła karierę na torze i odeszła na matkę do Golejewka, gdzie urodziła 11 źrebiąt, z których najlepszymi okazały się podwójny derbista w 1985 r. (w Wiedniu i na Służewcu) Korab, wicederbista 1986 i zwycięzca Wielkiej Warszawskiej Księżyc oraz zwyciężczyni Oaks Karina (1989).

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń