MENU

Aktualności - wszystkie

Pierwsze klasyki: Wiosenna i Rulera

W najbliższy weekend na Służewcu rozegrane zostaną klasyczne gonitwy o Nagrodę Wiosenną i Nagrodę Rulera (kat A., 1600 m) – odpowiedniki angielskich 1000 i 2000 Guineas. Ich faworytami będą konie trenowane przez Wojciecha Olkowskiego, które w wieku dwóch lat w ostatnich prestiżowych próbach były wyraźnie lepsze od rówieśników: Jagienka i Bush Brave. W wyścigu o Nagrodę Nagrodę Kabareta (kat. B, 2200 m) wystąpi niepokonana w wieku trzech lat w sześciu startach klacz arabska Shannon Queen.
 
Mocna ekipa trenera Olkowskiego

Bush Brave w wielkim stylu wygrał bieg o Nagrodę Mokotowską

Rewelacyjnie w ub. roku spisywały się dwulatki trenowane przez Wojciecha Olkowskiego. Zimowym faworytem na Derby został dosyć niespodziewanie Bush Brave, który na torze mocno elastycznym (4,9) wygrał Nagrodę Mokotowską, pokonując towarzysza stajennego Jules’sa Dreama aż 13 długości. Wcześniej dwukrotnie z nim przegrał na lekko elastycznych torach z niewielką startą. Trzecim ogierem ze stajni Olkowskiego, który został zgłoszony do biegu o Nagrodę Rulera (niedziela, godz.15.45), rozgrywanego pod honorowym patronatem ministra sportu i turystyki, jest Mourtajez. Sprawił on niespodziankę zajmując drugie miejsce za Velnelisem w pierwszej przedderbowej próbie, biegu o Nagrodę Strzegomia (kat. B, 1600 m).

Faworytką Nagrody Wiosennej (3 l. klacze) będzie trenowana przez Wojciecha Olkowskiego Jagienka, która w wieku dwóch lat wygrała trzy wyścigi, w tym dwa najważniejsze dla klaczy: Efforty i Cardei, oraz był druga w w wyścigu o Nagrodę Skarba za Tebirą.

Rywale wydają się słabsi, ale niespodzianek nie można wykluczyć

Jagienka będzie faworytką pierwszej gonitwy klasycznej sezonu 2017

W biegu o Nagrodę Rulera, której zwycięzca zdobywa tzw. pierwszą koronę (jeśli wygra też następnie Derby i St. Leger uzyska miano konia trójkoronowanego), głównymi rywalami tercetu Olkowskiego wydają się być trenowany przez Adama Wyrzyka, wspomniany już Velnelis, oraz trzeci w Strzegomia Largo Forte, który niósł wówczas o 4 kg więcej od rywali. Włączenie się do walki nawet jednego z pozostałych czterech uczestników wyścigu: trenowanego we Wrocławiu Kuriera, pokonanego przez niego w Memoriale Tomasza Dula Magnetica, Blue Connoisseura oraz mało doświadczonego półbrata wybitnego Intensa – Incognito, przygotowywanego w miejscowości Skorogoszcz (woj. opolskie) przez swego hodowcą i właściciela Romana Piwko, byłoby sporą sensacją.

Rywalkami Jagienki są mające już tegoroczne przetarcie Tebira (prowadziła mocno w Strzegomia pod nadwagą i osłabła nieco dopiero w końcówce), Mona Kerbili, która w końcu kwietnia wygrała pod nadwagą Nagrodę Dżamajki (1600 m, II gr.) o długość przed Great Chance, oraz Theskyisnolimit i Shantaram, które w tej stawce wydają się mieć niewielkie szanse.

Shannon Queen pozostanie niepokonana?

Shannon Queen była niepokonana w wieku trzech lat

W niedzielę najlepszy koń arabski poprzedniego sezonu, niepokonana w wieku trzech lat Shannon Queen zmierzy się z rówieśnikami w biegu o Nagrodę Kabareta (kat. B, 2200 m, godz. 16.15). Poniesie tylko kilogram nadwagi za start grupę niżej, więc może być trudna do pokonania. Niewykluczone, że jej główną rywalką będzie niosąca 4 kg mniej towarzyszka stajenna Twilight (obie trenuje Janusz Kozłowski), mająca już za sobą zwycięskie przetarcie pod nadwagą w II grupie. Z ulgi wagi korzystać będą startujące także grupę wyżej silny, francuski Hanouh i Esid In Zamour, który popisał się fantastycznym finiszem w pierwszym tegorocznym starcie. Pod wagą wieku wystartują natomiast utalentowana klacz Arwa oraz dobrze oceniane janowskie ogiery Bandolero i Piaget. Reasumując, Shannon Queen wyróżnia się, ale pozostałe tworzą ciekawą i wyrównaną grupę.

Info