Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Najlepsi nagrodzeni w Victorii

3 grudnia 2014

Po raz drugi, od kiedy ponownie (2008 r.) wyścigi zaczął organizować Totalizator Sportowy, gala podsumowująca miniony sezon odbyła się (2. grudnia) w Hotelu Sofitel Victoria.

W imieniu organizatora, licznie zebranych reprezentantów środowiska wyścigowego i zaproszonych gości powitał prezes TS Wojciech Szpil. W swym wystąpieniu podziękował on za niezwykle emocjonujący pod względem sportowym, jubileuszowy sezon 2014 (75-lecie otwarcia toru i 70. Derby na Służewcu) wszystkim jego uczestnikom, oraz złożył gratulacje nagrodzonym w posezonowych wyborach, mających na Służewcu 36-letnią tradycję. Ponadto podkreślił, że Totalizator Sportowy konsekwentnie realizuje plan rewitalizacji służewieckiego obiektu.

Po raz drugi z rzędu wyścigową galę ze swadą i poczuciem humoru prowadził popularny telewizyjny prezenter Marcin Prokop, a w części artystycznej grał i śpiewał Sławomir Uniatowski.

Nagrody (obrazy o tematyce wyścigowej oraz statuetki) wręczali: sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Tomasz Jędrzejczak, który złożył gratulacje wszystkim nagrodzonym w imieniu wicepremiera Janusza Piechocińskiego, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds Wyścigów i Jeździectwa, poseł Michał Szczerba, reprezentanci TS: prezes Wojciech Szpil, wiceprezes Grzegorz Sołtysiński i członkini zarządu Barbara Sissons, nowo wybrany przewodniczący Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk, prezes Turf Clubu Jerzy Engel, kandydatka na stanowisko prezesa PKWK Agnieszka Marczak oraz gospodarze toru, dyrektor Włodzimierz Bąkowski i kierująca Działem Organizacji Wyścigów Urszula Zawadzka.

SK:, , fot. Podlewski/AKPA
Laureaci nagrodzeni podczas gali

Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów w 10. kategoriach po sezonie 2014, ustalone przez jury w składzie: Włodzimierz Bąkowski, prezes Turf Clubu Jerzy Engel, kierownik Wydziału Spraw Hodowlanych i Wyścigowych PKWK Paweł Gocłowski, były prezes PKWK Feliks Klimczak i komentator Andrzej Szydlik.

KOŃ ROKU – Greek Sphere

Kategoria ta pozwala wyróżnić wybitnego konia, który błysnął klasą, ambicją, walecznością lub skutecznością. Niekiedy laureat łączy wszystkie te cechy. Czasem wybór jest niezwykle trudny, bowiem jest więcej niż jeden poważny kandydat. W tym roku wszelkie wątpliwości rozwiał najbardziej prestiżowy wyścig sezonu – Wielka Warszawska. Przed nim wydawało się, że głównymi kandydatami do tytułu Konia Roku będą sześcioletni Silvaner i czteroletnia Kundalini, jednak najlepsza okazała się trzyletnia klacz – irlandzkiej hodowli Greek Sphere, trenowana przez Andrzeja Walickiego, własności Millennium Stud. Wcześniej zdominowała ona rywalizację wśród rówieśników, wygrywając kolejno biegi o nagrody: Wiosenną, Iwna i Derby, a  ostatnim starcie zwyciężyła w gonitwie o Nagrodę Konstelacji we Wrocławiu.
Greek Sphere właściciele zabrali już ze Służewca. W przyszłym roku będzie startowała na torach Europy Zachodniej.

WŁAŚCICIEL ROKU – Millennium Stud Sp. z o. o.

Ekskluzywny sport, jakim są wyścigi konne, nie byłby możliwy bez właścicieli z pasją, którzy inwestują swoje pieniądze i czas, kupując i utrzymując konie. W zamian przeżywają niezwykłe emocje podczas startów swoich pupilów. Ta kategoria pozwala wyróżnić właściciela, który w danym roku miał wiele powodów do radości, bo jego wierzchowce święciły duże sukcesy, lub wyróżnił się wyjątkową aktywnością na wyścigowym rynku.
Z uwagi na prestiżowe sukcesy Konia Roku Greek Sphere oraz innego wierzchowca nominowanego w tej kategorii – Silvanera, a także zwycięstwa innych koni, m.in. Sinbada (pięć  razy pierwszy), Brioniyi, czy Tavriyi, tytuł ten po raz drugi z rzędu przypada spółce Millennium Stud, której przedstawicielem jest Konstantin Zgara.

HODOWCA ROKU – Zbigniew Górski

Po raz pierwszy w 36-letniej historii posezonowych wyborów, w tej kategorii wygrał hodowca koni czystej krwi arabskiej. Jest nim Zbigniew Górski, biznesmen pracujący w branży wytwarzania artykułów z tworzyw sztucznych, który w swojej stadninie w Skułach (30 km od Warszawy) oddaje się swej największej życiowej pasji – hodowli wyścigowych arabów. W ostatnich latach nie szczędził grosza, bo jego klacze były kryte przez klasowe francuskie ogiery. W tym roku dzięki swej długoletniej cierpliwości i zaradności zebrał obfity plon. Wyhodowane przez niego konie arabskie wygrały aż 27 wyścigów. Najlepszym okazał się niepokonany, trzyletni Arash, który zwyciężył w sześciu gonitwach w swoim roczniku, a w biegu o Nagrodę Porównawczą pokonał łatwo starsze konie na czele z tegorocznym derbistą Ziko. Ponadto Ahmad wygrał Nagrodę Janowa, a Afrach Oaks, najważniejszą gonitwę dla czteroletnich klaczy.

TRENER ROKU – Andrzej Walicki

Przed sezonem Andrzej Walicki wygłosił zdawałoby się banalną prawdę, że aby być najlepszym w rywalizacji trenerów, trzeba mieć w swej stajni najlepszego konia na torze. Sęk w tym, że sam nie wiedział wtedy, czy taki koń jest akurat w jego treningu. Greek Sphere zawiodła w pierwszym tegorocznym występie, ale po jej zwycięstwach w biegach o Nagrodę Wiosenną, a zwłaszcza Iwna, w której pokonała ogiery, miał nadzieję, że dobrze wypadnie także w Derby. Tak też się stało. Greek Sphere, dosiadana przez Czecha Tomasa Lukaska, wygrała dla Walickiego jedenaste w jego karierze Derby na Służewcu. Potem pauzowała z powodu skręcania nogi, ale mimo trzymiesięcznej przerwy wygrała także Wielką Warszawską, a na koniec Nagrodę Konstelacji we Wrocławiu.
Nie tylko Greek Sphere zapracowała drugi z rzędu tytuł Walickiego w posezonowych wyborach. Kundalini wygrała prestiżowe nagrody: Widzowa, Kozienic i St. Leger, a Emperor Ajeez zwyciężył w Mosznej i Criterium.

Wyróżnienie specjalne
  dla trenera Macieja Janikowskiego

– przede wszystkim za osiągnięcia niepokonanych koni: dwuletniego folbluta Va Banka, zwycięzcy najważniejszych gonitw w tej kategorii wiekowej: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Mokotowskiej, wyłaniającej zimowego faworyta na Derby, a także trzyletniego araba Arasha. Sukcesy tego konia zostały już wymienione przy prezentacji sylwetki hodowcy roku Zbigniewa Górskiego.
Godne podkreślenia są wyjątkowe osiągnięcia dwulatków trenowanych przez Macieja Janikowskiego. Wygrały one w sumie aż 16 gonitw! Oprócz Va Banka wyróżniły się Dogmat (zwycięzca Nagrody Nemana), Sorento, Kokshe i Adanero. Z taką, mówiąc kolokwialnie paczką, Janikowski może rozdawać karty także w derbowym roczniku folblutów, bo w rywalizacji arabów już dziś Arash jest bitym faworytem na Derby.

Wyróżnienie specjalne
dla Wiaczesława Szymczuka za 1000. wygrany wyścig

W historii polskich wyścigów było wielu świetnych jeźdźców, jednak tylko kilkunastu zdołało wejść do elitarnego Klubu 1000, czyli wygrać co najmniej 1000 gonitw. W sierpniu tego roku tysięczny sukces odniósł Wiaczesław Szymczuk, dżokej, który od wielu lat należy do czołówki polskich dżokejów, a ponadto jest uznawany za specjalistę od jazdy na koniach czystej krwi. Aż 7-krotnie triumfował w Arabskich Derby na Służewcu. Ma dużą szanse wygrać je po raz ósmy, bo to on właśnie odniósł sześć zwycięstw na Arashu.

NAJLEPSI W GONITWACH PŁOTOWYCH – TEST, tr. Janusz Kozłowski, st. u.Paweł Gogolewski

Chyba mało kto spodziewał się, że niepozorny Test wyrośnie na najlepszego konia płotowego w Polsce. Kasztan słabo radził sobie w gonitwach płaskich, a ubiegłoroczny debiut w biegu płotowym nie napawał szczególnym optymizmem. Jednak cierpliwość właściciela Testa, Piotra Szmigiela, oraz trenera Janusza Kozłowskiego i jego żony Katarzyny, opłaciła się. Kasztan zakończył pierwszą część sezonu 2014, zajmując drugie miejsca w gonitwie o Nagrodę 1. Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego. Po przerwie letniej po raz pierwszy pojechał na nim Paweł Gogolewski. Duet ten okazał się zwycięski już w pierwszej próbie, a następnie wygrał trzy kolejne biegi płotowe, w tym Wielką Służewiecką.

ZAPRZĘG ROKU – Roman Mateusiak i Usita

Inżynier  w branży instalacji budowlanej Roman Mateusiak pasjonuje się wyścigami kłusaków francuskich od 1997 roku. Dopiero jednak zakup 5-letniej Usity w marcu ubiegłego roku okazał się strzałem w dziesiątkę. Początkowo klacz spisywała się słabiutko. Musiałem ją nauczyć prawidłowego kłusowania, bo zdarzało się jej często przechodzić w galop – mówi właściciel, a jednocześnie trener i powożący Mateusiak. – Udało nam się w końcu dogadać i klacz w drugiej połowie sezonu dostała skrzydeł – wygrała sześć gonitw. W tym roku oboje nabraliśmy pewności siebie, co zaowocowało 12 zwycięstwami – podkreśla.
Dodajmy, że jest to polski rekord  pod względem liczby wygranych przez jednego kłusaka w sezonie. Poprzedni należał do Nitisy Josselyn, która dwa lata temu zwyciężyła 10 razy.

NADZIEJE JEŹDZIECKIE – Joanna Wyrzyk, Kamil Grzybowski, Ireneusz Wójcik, Paweł Pałczyński

Najważniejszymi postaciami, obok koni, na torze wyścigowym są jeźdźcy. Ważne, żeby oprócz doświadczonych dżokejów koni na bieżni dosiadała również utalentowana młodzież jeźdźcy, którzy w przyszłości zastąpi starszych kolegów. Można powiedzieć, że pod tym względem bieżący sezon był bardzo udany, ponieważ mieliśmy do czynienia z istnym wysypem talentów, z dobrym skutkiem rywalizujących z uznanymi dżokejami. Kamil Grzybowski już w poprzednim sezonie pokazał się z bardzo dobrej strony, a w bieżącym z szesnastoma zwycięstwami zajął świetne 10. miejsce w czempionacie.

Prawdziwym objawieniem była córka trenera Adama Wyrzyka, 17-letnia Joanna, która ma na koncie tyle samo tegorocznych sukcesów, co 20-letni Grzybowski. Warto podkreślić, że karierę rozpoczęła dopiero w tym roku, a ponadto uzyskała bardzo wysoką, 20-procentową skutecznością. Dużym talentem jest także 18-letni Ireneusz Wójcik – ośmiokrotnie pierwszy w tym roku, który w końcówce sezonu wygrał 10 gonitwę w karierze i uzyskał stopień starszego ucznia.
Wygląda na to, że na naszych oczach wyrasta również świetny jeździec płotowy i przeszkodowy, Paweł Pałczyński, który fantastycznie spisywał się w tych konkurencjach pod koniec sezonu na wrocławskich Partynicach. Szczególny pokaz umiejętności dał 28 września wygrywając dwa biegi płotowe i jeden przeszkodowy. Łącznie triumfował pięć razy w 22 startach.

Kategoria : WYDARZENIE ROKU – Obchody 75-lecia Otwarcia Toru.

CZEMPIONAT TRENERÓW – Adam Wyrzyk

Bezdyskusyjne zwycięstwo w czempionacie trenerów odniósł Adam Wyrzyk, prowadzący wzorcowy ośrodek jeździecki w Podbieli (45 km od Warszawy). Już w pierwszej części sezonu wypracował sobie dużą przewagę nad rywalami i utrzymał ją do końca. Ostatecznie zakończył rok z pięćdziesięcioma zwycięstwami na koncie.
To pierwszy czempionat w karierze trenera ze stosunkowo krótkim stażem. Oprócz największej liczby zwycięstw w tym roku, konie Wyrzyka zdobywały cenne laury, z których za najważniejsze należy uznać triumfy w klasykach: Zielonej Herbatki w Oaks i Modraszka w biegu o Nagrodę Rulera, a także Silvanera w biegu o Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego.

CZEMPIONAT JEŹDŹCÓW – Szczepan Mazur

Z jeszcze większym zapasem w rywalizacji jeźdźców czempionat wywalczył Szczepan Mazur. Chociaż niezwykle utalentowany 19-latek zaraz po Wielkiej Warszawskiej, blisko dwa miesiące przed zakończeniem sezonu na Służewcu, wyjechał na kontrakt do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, miał już zapewniony tytuł, z liczbą 67 wygranych na koncie. Wydaje się wielce prawdopodobne, że Szczepan poprawiłby w tym roku swój wynik z poprzedniego sezonu, gdy zdobył czempionat z wynikiem 76 wygranych.

CZEMPIONAT MŁODYCH JEŹDŹCÓW –

1) Karolina Kamińska – 94 pkt.

2) Ireneusz Wójcik – 71 pkt.

3) Claudia Pawlak – 68 pkt.

Adepci sztuki jeździeckiej, oprócz rywalizacji na wyścigowej bieżni z doświadczonymi dżokejami, walczą o prymat w cyklu gonitw przeznaczonych wyłącznie dla młodych jeźdźców, którzy nie wygrali jeszcze 25 gonitw w karierze. Za starty i zajęcie miejsc przyznawane są punkty w poszczególnych gonitwach zaliczanych do tego cyklu – w tym roku było ich dziewięć. Wyraźne zwycięstwo odniosła Karolina Kamińska, która trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce i punktowała we wszystkich biegach.
Drugą lokatę wywalczył Ireneusz Wójcik, minimalnie przed Claudią Pawlak – oboje mogą pochwalić się jednym zwycięstwem i trzykrotnym zajęciem drugiego miejsca.

Dodatkowe wyróżnienia

Statuetki dla hodowców polskich koni pełnej krwi angielskiej, które wygrały nagrody pozagrupowe

Stadnina Koni Widzów – A. Tyszko – przede wszystkim za wyhodowanie najlepszej dwuletniej klaczy – Milanezy, trenowanej przez Macieja Jodłowskiego zwyciężczyni nagród Dorpata, Dakoty i Efforty; – właścicielką stadniny jest pani Anna Tyszko;

Joanna Zalewska, hodująca wraz z mężem Jarosławem Zalewskim folbluty – za sukcesy czwartego w Derby i trzeciego w Wielkiej Warszawskiej Temperamenta (wygrał nagrody Aschabada i Sac-a-Papier);

Kishore Mirpuri – niezwykle popularny na Służewcu, zadomowiony w Polsce hinduski biznesmen za świetne wyniki, przede wszystkim klaczy Kundalini, zwyciężczyni nagród: Widzowa, Kozienic i St. Leger;

Perła polskiej państwowej hodowli Stadnina Koni Golejewko (istnieje od 1922 roku) za dobre wyniki trzyletniej Kory (wygrała Nagrodę Rzeki Wisły) – dyrektorem i hodowcą jest Marian Dudzik;

Najsłynniejsza w historii polskiej hodowli Stadnina Koni Krasne, założona przez hr. Ludwika Krasińskiego w 1857 r. – najlepsze wyniki w tym sezonie osiągnął trenowany przez Małgorzatę Łojek trzyletni Singapur (wygrał na Służewcu Nagrodę Przedświta oraz Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego we Wrocławiu). Hodowcą w SK Krasne jest Jarosław Księżuk.

Andrzej Zieliński – prowadzi wzorcową, prywatna stadninę Pegaz w Nowej Wronie k. Nasielska. Po poprzednim sezonie był wybrany Hodowcą Roku, głównie za sukcesy Patronusa. W tym sezonie Predator był drugi w gonitwach o nagrody Rulera, oraz Iwna. W ostatnim dniu sezonu Nagrodę Nemana wygrał Dogmat.

Statuetki dla hodowców polskich arabów, które wygrały gonitwy pozagrupowe

Andrzej Cieloch – Jest biznesmenem w branży budowlanej. Hodowlę traktuje jako hobby. W tym roku wspaniały sukces odniósł Ziko w Derby. Najlepszy czterolatek wygrał też bieg o Nagrodę Michałowa i świetnie spisał się w gonitwach o Nagrody Europy oraz Porównawczą (drugie miejsca).

Jan Głowacki – Prowadzi firmę budowlaną i rodzinną stadninę w Nowej Małej wsi k. Leoncina. W tym roku urodziwy, ubiegłoroczny derbista Wares wygrał bieg o Nagrodę Kurozwęk i był drugi w wyścigu o Nagrodę Ofira.

Marianna i Stanisław Wiśniewscy – Prowadzą stadninę w Kołbieli pod Warszawą. Wyróżnienie otrzymują za sukcesy trzyletnich koni: Boy’a Mugatina w biegu o Nagrodę Ursynowską, a także dobre wyniki Ajrona i Epiony (druga w gonitwie Oaks).

Robert Talarek – Jest członkiem Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Hoduje araby od 24 lat w swej stadninie w Garwolinie. Wiosną rewelacyjnie biegał wyhodowany przez niego Cerwing wygrał nagrody: Kabareta, El Paso i Memoriał Stanisława Sałagaja). Niestety, z udziału w Derby wyeliminowała Cerwinga kontuzja.

RES–GAL Sp. z o.o. – Właścicielem firmy jest Jerzy Pociask, który hoduje konie pod Rzeszowem. Dzielna czteroletnia Esponna wygrała trzy biegi, w tym Nagrodę Sabelliny. Była również trzecia w Oaks. Jej brat Etorio także triumfował trzykrotnie, m. in. zdobywając nagrody Trafa i Amuratha.

Stadnina Koni Michałów – To wielce zasłużona dla polskiej hodowli czystej krwi państwowa placówka, którą od lat prowadzą Urszula i Jerzy Białobokowie. Pani Urszula jest głównym hodowcą, a jej mąż dyrektorem. SK Michałów otrzymuje wyróżnienie Za sukces klaczy Emossa w wyścigu o Nagrodę PZHKA (Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich).

Zbigniew Górski – Wyśmienity, niepokonany Arash wygrał biegi o nagrody: Porównawcza, Białki, Sambora, Europejczyka i Bandosa), klacz Afrah była pierwsza w Oaks, a Ahmad zdobył nagrody Janowa i Skowronka.

Agnieszka Wójtowicz – Jest żoną właściciela stadniny Bełżycach i trenera zarazem Andrzeja Wójtowicza. Wyhodowana przez nią urodziwa i szybka Grań wygrała trzy wyścigi, w tym gonitwy o Nagrody Sasanki i Sarmacji.

Bogdan Tomaszewski – Jest właścicielem dużej stadniny w Awajkach na Mazurach. Oprócz folblutów hoduje też araby. W tym sezonie wyróżnił się błyskotliwy kasztan Alladyn, który triumfował w biegach o nagrody Eldona i Baska.

Kategoria: PARTNER ROKU

Noble Bank – za współpracę w organizacji najważniejszych wydarzeń sezonu 2014: Otwarcia Sezonu, Gali Lotto, Derby, Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jesiennej Gali.

Info

Założenia dot. organizacji sezonu w 2015 r. Najważniejsze dni wyścigowe na Torze Służewiec :
 Rozpoczęcie sezonu – 19.04.2015
 Wiosenna – 16.05.2015
 Rulera – 17.05.2015
 Ofira (Konferencja IFAHR) – 31.05.2015
 Gala Lotto – 28.06.2015
 Derby – 05.07.2015
 Derby Arabskie – 26.07.2015
 Liry (Oaks) – 02.08.2015
 Dzień ZEA – 23.08.2015
 St. Leger – 30.08.2015
 Dzień Wenus – 06.09.2015
 Wielka Warszawska – 27.09.2015
 Mokotowska – 18.10.2015
 Zakończenie sezonu – 15.11.2015