Aktualności

Tor Służewiec

Nagroda Jaroszówki. Nikus im starszy, tym lepszy

12 maja 2018

Wyhodowany przez Krzysztofa Szumińskiego i trenowany przez Emila Zaharieva pięcioletni Nikus jest im starszy, tym lepszy. W sobotę odniósł pod Darią Pantchev pierwsze pozagrupowe zwycięstwo w karierze. Pokonał w błyskotliwym stylu sprinterskiego „profesora” Kokshe o 2,5 długości, osiągając na 1300 m bardzo dobry wynik 1’18,2.

Pewien wpływ na rezultat tej rywalizacji miała różnica wag. Nikus jako koń grupowy biegł pod ulgą (56 kg), a sklasyfikowany w kategorii A Kokshe z nadwagą (63 kg). Trzecie miejsce zajął ośmioletni wałach Calmir (56), a dopiero czwarty był mocniej faworyzowany Umberto Caro (60).

Było to ósme zwycięstwo Nikusa w karierze. Jako dwulatek nie wygrał gonitwy, w wieku trzech lat triumfował cztery razy (w tym w Handikapie Otwarcia-Dandolo i w biegu o Nagrodę Zamknięcia Sezonu), a w ub. roku zwyciężył trzykrotnie.

Nikus jest własnością brata trenera, Zlatko Zaharieva.

Styl: pewnie.
Odległości: 2 1/2 – 1 3/4 – kr. łeb – 1 1/2 – 3/4 – 1/2 – 3.
Stan toru: lekko elastyczny (3,0).

Memoriał Stanisław Sałagaja. Łatwe zwycięstwo Słodkiego Marzenia

W Memoriale Stanisława Sałagaja (hcp. I gr., 2000 m), na starcie którego stanęło osiem koni arabskich zgłoszonych do Derby, łatwe zwycięstwo odniosła trenowana przez Małgorzatę Łojek Sweet Dream (56,5 kg), hodowli Magdaleny Gromali oraz własności Tomasza Rucińskiego. Świetnie prezentującej się w padoku gniadej córki topowego katarskiego reproduktora Murhiba dosiadała uczennica Dominika Stępniak, dla której było to drugie zwycięstwo w karierze jeździeckiej. Pierwsze odniosła w ub. niedzielę we Wrocławiu. Dominika uczęszcza do II klasy liceum ogólnokształcącego. Jak nam powiedziała, na przejażdżki w stajni Małgorzaty Łojek przychodzi tylko w soboty.

Mocne tempo od startu dyktował drugi koń ze stajni Traf, Albar (53,5), za którym do prostej podążał Prospero (56,5). Sweet Dream (56,5) finiszowała z dalszej pozycji z dużą swobodą i wygrała jak chciała o trzy długości przed Celebrytą (57,5). Trzecie miejsce utrzymał dosyć pewnie Albar, czwarty osiągnął celownik Aktyw (56,5), a jako piąta finiszowała Sekretarka (48).

Czas wyścigu dobry: 2’18,8”(35,8-34,8-33,2-35,0). Odległości na mecie: 3 – 2 – 2 1/2 – 1/2 – 1 3/4 – daleko(21) – daleko(29).

Zwycięską Sweet Dream udekorowała po biegu wdowa po śp. Stanisławie Sałagaju pani Barbara Sałagaj, której towarzyszyli synowie Artur i Paweł.

Dwa zwycięstwa koni trenera Piotra Piątkowskiego

Etna udanie rozpoczęła karierę

Dwukrotnie w sobotę jako pierwsze mijały celownik konie trenowane przez Piotra Piątkowskiego. Najpierw w gonitwie trzeciej dla debiutujących trzyletnich arabów pewnie wygrała Etna, hodowli i własności państwa Agnieszki i Andrzeja Wójtowiczów z Bełżyc.

Drugie miejsce, co było sporą niespodzianką, zajął przygotowywany k. Tykocina (woj. podlaskie) przez Mariusza Wnorowskiego Paramus, hodowli i własności Czesława Gołaszewskiego. Trzeci był faworyzowany Złoty Opal, a czwarty Bergamo. Nie ukończył wyścigu Parol, z którego na zakręcie spadł Sergey Vasyutov. Na szczęście nic mu się nie stało i pojechał w biegu VI na Prospero.

Drugie zwycięstwo, tym razem dla Stajni Plavac, prowadzonej przez Piotra Piątkowskiego, odniósł w ostatniej gonitwie Dark King. Pokonał on w walce Akademię o łeb, która z kolei wyprzedziła Montero o szyję, a ten o 0,75 Varese. W biegu tym Matchmarker przeszedł w inny chód niż galop i został zdyskwalifikowany przez KT.

Wyścig  był dosyć mocny w dystansie. Czas na 2 km niezły: 2’06,7”(32,8-29,7-30,4-33,8).

Na obu koniach Piątkowskiego, wspomnianej wyżej Etnie i Dark Kingu, zwycięstwa odniósł pracujący w Stajni Plavac kandydat dżokejski Kamil Grzybowski.

Pewne wygrane faworytów Excitera i Da Milano oraz mało liczonej Circle Centurii

W pierwszej sobotniej gonitwie pewne zwycięstwo z miejsca do miejsca odniósł trenowany przez Wojciecha Olkowskiego i dosiadany przez Tomasa Lukaska Exciter. Drugi był The Auld Hoose, a trzeci Salinger. Brytyjskiej hodowli zwycięzca jest własnością Gabrieli, Karoliny i Roberta Gorczyców.

Da Milano łatwo poradził sobie w pierwszym starcie na Służewcu

W biegu drugim, również z miasta do miasta, wygrał francuski Da Milano, trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego, ze Szczepanem Mazurem w siodle. Był to debiut ogiera własności Y. Balzharkinova na Służewcu. W wieku 2 lat biegał on we Francji.

Na drugim miejscu dociągnęła do mety także francuska Ame Sublime, a trzecia niespodziewanie była Deklaracja.

Niespodzianką zakończył się wyścig IV. Poprowadził Golden Glider przed Circle Centurią. Oba te konie uzyskały sporą przewagę. Po wyjściu na prostą Golden Glider stracił siły. Trenowana przez Annę Zielińską Circle Centuria, z Aleksandrem Kabardovem w siodle, pewnie utrzymała pierwszą pozycję, a na drugą w końcówce wysunął się Omer. Trzeci był Invincible Gunner, a czwarty Golden Glider.

Bush Brave i Shannon Queen na starcie

W niedzielę na starcie staną dwie służewieckie gwiazdy: Koń Roku 2017, trójkoronowany derbista i zwycięzca Wielkiej Warszawskiej Bush Brave, oraz rewelacyjna klacz arabska, również derbistka i zwyciężczyni 12 wyścigów z rzędu w 13. startach Shannon Queen. Bush Brave będzie bitym faworytem Nagrody Golejewka (kat. B, 2000 m, niedziela, godz. 17), natomiast Shannon Queen w gonitwie o Nagrodę Pamira (kat. B, niedziela, godz. 18) po raz pierwszy zmierzy się m.in. z ubiegłorocznym zwycięzcą tego biegu Shadwanem Al Khalediahem.

Rozegranych zostanie osiem gonitw. Pierwsza o godz.. 15.