Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nagroda Europy. Galopem przez historię

13 sierpnia 2019

W najbliższą niedzielę, podczas Dnia Arabskiego na Służewcu rozegrany 35. bieg o Nagrodę Europy (kat. A, 2600 m). Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty z historii tej wspaniałej gonitwy.

Pierwszą Nagrodę Europy w 1985 r. zdobył wyhodowany w SK Kurozwęki i trenowany przez Stanisława Sałagaja, trzeci w Derby Złoty Potok. Był on synem Bandosa, wywodzącego się z rodu oryginalnego araba Ibrahima. Niezwykle urodziwy i szlachetny w typie Bandos, odznaczył się również dzielnością na torze wyścigowym, a użyty w hodowli pozostawił po sobie liczne cenne potomstwo, z którego na wyścigach, oprócz Złotego Potoka, najbardziej wyróżniły się derbistka Arra i wicederbista Pepton (1980 r.).

Lata 1986-1988 to dominacja arabów hodowli rosyjskiej. Zwyciężały kolejno konie ze słynnej stadniny w Tiersku, Anchar i Watikan, a następnie Wospitannik z SK Chrenowsk. Od tamtej pory konie rosyjskie nie wygrały Nagrody Europy ani razu.

W 1989 roku wygrał trenowany przez Andrzeja Walickiego syn wspaniałej Orgii (Derby, Oaks, Porównawcza) siwy janowski 5-letni Origan pokonując derbistę Egisa.

W roku 1990 zwyciężyła po raz pierwszy derbistka, wspaniała janowska Sarmacja, która przed Nagrodą Europy oprócz Derby była pierwsza także w biegu o Nagrodę Janowa, a później w Oaks. Trenował ją Piotr Czarniecki, a dosiadał Wiaczesław Szymczuk.

W 1991 roku Nagrodę Europy zdobył ponownie derbista, niemieckiej hodowli ogier Minos (tr. Walicki, dż. Janusz Kozłowski), który pokonał swojego głównego rywala w roczniku Borka.

Żelazny Emael (tr. Czarniecki, dż. Szymczuk) zwyciężył w 1992 roku. Był trzecim koniem, który zdobył Nagrodę Europy po wygraniu Derby. W następnych dwóch sezonach zajmował w tej gonitwie trzecie miejsca.

W 1993 roku po raz pierwszy przyjechał koń z Francji, Madjel, który pokonał derbistę Dziewierza, ustanawiając rekord toru na 2600 m – 3:02,5.

W 1994 roku wicederbista Forint (tr. Jerzy Jednaszewski, dżokej Tomasz Kluczyński) wyprzedził derbistę Batyskafa.

W latach 1995-1996 wygrywał trenowany na Służewcu przez Sławomira Walotka niemieckiej hodowli Kishan, wnuk derbisty Pierrota. Dosiadał go Rumen Panczew.

Lata 1997 i 1998 przyniosły triumfy wspaniałego derbisty Druida (SK Michałów), trenowanego przez Dorotę Kałubę i dosiadanego przez „Króla toru” Tomasza Dula. Po świetnej karierze Druid został w 1999 r. podczas aukcji w Janowie sprzedany do Turcji za 500 tys. dolarów.

W roku 1999 niespodziankę sprawił trenowany przez Andrzeja Wójtowicza w jego ośrodku w Bełżycach, wyhodowany w Białce Esej, który pod Michaiłem Pietrakowem pokonał derbistę Wiliama.

Kolejnym koniem z Francji, który przyjechał na Służewiec był Nedjam Lotois. W 2000 roku znacznie poprawił rekord toru Madjela, uzyskując czas 2’58,7. W następnym sezonie ten świetny francuski ogier pokonał wicederbistkę, janowską Savvannah, ale po walce.

W 2002 roku trenowana przez Dorotę Kałubę z Tomaszem Dulem w siodle Savvannah pokonała konie ze Szwecji, braci: EL Waldo i El Wodkine.

2003 – Trenowany przez Bogdana Ziemiańskiego szwedzkiej hodowli Millennium wygrał pod Piotrem Piątkowskim po walce (o szyję) z derbistą Gorcem.

2004 i 2005 – Zwyciężał Gorec, wyhodowany i trenowany przez Annę Nieorę – Tchkuaseli. Dosiadał go Aleksander Reznikow, ale do jednego z tych sukcesów ogiera poprowadziła Małgorzata Maroszek.

2006 i 2007 – Triumfował niemieckiej hodowli wałach Amor Amor, własności księżnej Fürstenberg, przygotowywany przez Stanisława Sałagaja w Lutku na Mazurach. W siodle Szymon Jadwiszczak.

2008 i 2009 – Wygrywał pod Reznikovem niemieckiej hodowli Marvin El Samawi, trenowany przez legendę Służewca Mieczysława Mełnickiego.

2010 – Nagroda Europy zostaje włączona do światowego cyklu im. Szejka Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. Pierwszy zwycięzca, saudyjskiej hodowli, trenowany we Francji Muqatil Al Khalediah, ustanawia rekord toru na 2600 m: 2’56,3. Drugi w celowniku jest trenowany przez Michała Romanowskiego Vasyli Kossack.

2011 – Wygrywa francuskiej hodowli i holenderskiej własności Sartejano.

2012 – Zwycięża francuskiej hodowli Ameretto, własności Manueli Daverio-Scharfenberg, dosiadany przez włoskiego dżokeja Mauro Manueddu i trenowany w Niemczech przez Güntera Richtera. Drugi jest przygotowywany na Służewcu rosyjskiej hodowli Dostatok.

2013 – Ponownie Ameretto, tym razem przed trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego Impactem. Zwycięzca pokonał finiszowe 500 m w 31,3 sek., co jest rzadko spotykanym osiągnięciem, jak na konia czystej krwi.

2014 – Podczas ulewnego deszczu Ameretto wygrywa po raz trzeci. Drugi jest derbista Ziko, trenowany przez Janusza Kozłowskiego.

2015 – Ameretto z łatwością wygrywa z przewagą 6 długości nad liczonym w dalszej kolejności Ussamem de Carrere, trenowanym przez Kamilę Urbańczyk i dosiadanym przez Viktora Popova. Jako trzeci finiszował derbista Alladyn, a czwarty był Westim.

Tefkir sensacyjnie wygrał w 2016 r. bieg o Nagrodę Europy

2016 – Sensacja! Po sześciu latach od włączenia rozgrywanej od 1985 roku na Służewcu Nagrody Europy do światowego cyklu wyścigów imienia założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sheikha Zayeda Bin Sultana Al Nahyana po raz pierwszy zwycięstwo odniósł koń z polskiej stajni.

Trenowany przez Małgorzatę Łojek czteroletni Tefkir, zakupiony we Francji przez Zbigniewa Górskiego, łatwo pokonał pod Tomášem Lukáškiem bitego faworyta, konia szejka Mansoura, wyhodowanego i trenowanego we Francji, również czteroletniego Ziyadda. Trzeci był Alladyn.

2017 – Wygrała trenowana przez Janusza Kozłowskiego Shannon Queen, hodowli Magdaleny Gromali, z Aleksandrem Reznikovem w siodle. Francuski ogier Metrag ostatecznie nie dojechał i został wycofany, gdy nie pojawił pół godziny przed startem na padoku.

2018 – Uważany za zdecydowanego faworyta ogier Fazza Al Khalediah (tr. Michał Borkowski, dż. Natalia Hendzel) został nieoczekiwanie łatwo pokonany przez konia z Francji, pięcioletniego Ijrama.

Ciekawostki

Nagrodę Europy wygrały dwie derbistki – Sarmacja i Shannon Queen oraz czterech derbistów: Minos, Emael, Druid i dwukrotnie Gorec (w wieku 5 i 6 lat).

Sarmacja dała Savvannah, która wygrała Nagrodę Europy w 2002 roku, a dwukrotny zwycięzca nagrody Europy z 1997-98 ogier Druid dał Gorca, który zwyciężył w latch 2004-2005.

Potomstwo niemieckiego Santhosa syna polskiego Pierrota wygrało nagrodę Europy trzykrotnie: Minos, 2 razy Kishan.

Trzykrotnie Nagrodę Europy wygrały konie hodowli SK Janów Podlaski (Origan, Sarmacja, Savvannah) oraz SK Michałów (Forint, 2 razy Druid).

Info