MENU

Aktualności - wszystkie

Dzień Arabski. Prestiżowe biegi o nagrody Białki i Sabelliny

Cztery gonitwy o nagrody imienne dla koni czystej krwi zaplanowano na najbliższą niedzielę (12. sierpnia), która będzie w tym roku Dniem Arabskim. Nagroda Europy oraz gonitwa o Alkhalediah Poland Cup rozegrane zostaną w niedzielę 19 sierpnia. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem Dnia Arabskiego będzie Nagroda Białki (kat. A, trzylatki, 2000 m) o Puchar Prezesa Rady Ministrów. Interesująco zapowiada się też Nagroda Sabelliny (kat. B, 4 l. i st. klacze, 2000 m), rozgrywana o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dragon powtórzy wyczyn Arasha?

Dragon jest niepokonany w trzech startach

Zgodnie z przewidywaniami do wyścigu o Nagrodę Białki w terminie dodatkowym został zgłoszony podopieczny trenera Macieja Janikowskiego, wyhodowany i będący własnością Zbigniewa Górskiego Dragon, którego trzy dotychczasowe, zwycięskie starty, pozostawiły bardzo dobre wrażenie. W debiucie wygrał dowolnie aż o 11 długości, a następnie w I grupie znów zwyciężył łatwo, bijąc zgłoszonego wcześniej do Białki mocnego Hana Bersaela o 5 dł. Następnie równie łatwo pokonał w biegu o Nagrodę Koheilana I rosyjskiego Hockeya Terska.

Dodatkowy zapis kosztuje, bagatelka, 6 tys. zł, ale pierwsza nagroda wynosi 30 tys., więc gra jest warta świeczki. Przypomnijmy, że do Nagrody Białki przed czterema laty dopisany został, jak się później okazało niepokonany w wieku trzech lat, siedmioletni obecnie koń hodowli i własności Górskiego, pozostający w treningu Janikowskiego Arash (też przed N. Białki wygrał trzy wyścigi, w tym Europejczyka). Czy Dragon powtórzy jego wyczyn, trudno przesądzać, bowiem ma za przeciwników utalentowane francuskie araby: Fly Hipolyte oraz „alkhalediahy”: ogiera Sahma i klacz Awasef. Zagadką jest też rosyjski Sandor. Trójka polskich koni: Sabella, Han Bersael oraz Fred również pokazała spore możliwości, ale ich szanse w tej stawce wydają się niewielkie.

Shannon Queen kontra czteroletnie klacze

Czy Shannon Queen odniesie pierwsze zwycięstwo w tym roku?

Ubiegłoroczna derbistka Shannon Queen tym razem spotka się wyłącznie z klaczami w biegu o Nagrodę Sabelliny. Poniesie najwyższą wagę w polu (62 kg), jednak mimo wszystko będzie zapewne w gronie faworytek. Warto przypomnieć, że była ona niepokonana w dwunastu startach i pierwszy raz przegrała dopiero jesienią w gonitwie o Nagrodę Porównawczą. Od tamtej pory wiedzie się jej już gorzej, ale w rywalizacji ze ścisłą czołówką dwukrotnie zajmowała trzecie miejsca (Pamira, Ofira).

Jej główne konkurentki spotkały się dwa tygodnie temu w biegu II grupy. Najlepsza okazała się utalentowana, szwedzka Top Medina, która po imponującym finiszu wyprzedziła również francuską Anood Al Khalediah. Wyraźnie pokonane przez tę dwójkę sześcioletnia Jafeel Athbah (59 kg) oraz Amifa (56) wydają się mieć niewielkie szanse. Raczej trudno włączyć się do walki będzie także Wenus GI, córce wyśmienitej Wienervy, która ma za sobą tylko jeden, mało udany występ w tym sezonie.

Reasumując, wyścig powinna rozgrywać Shannon Queen wraz z niosącymi o 6 kg mniej Top Mediną i Anood Al Khalediah. Pozostała trójka prawdopodobnie powalczy o dwa najniższe płatne miejsca.

Zagraniczne araby w roli głównej?

Ciekawą obsadę zgromadziła tegoroczna gonitwa o Nagrodę Arry, która zostanie rozegrana o Puchar Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Spośród siódemki zgłoszonych koni, cztery są zagranicznej hodowli i teoretycznie to one powinny rozgrywać bieg. Bardzo dobre wrażenie sprawiły klacze: duńska Namibia i francuska Wokalia. Interesująca jest też rosyjska dwójka: ostra Svoboda Tersk (powinno jej sprzyjać skrócenie dystansu) i mocniejszy Brig Tersk (bardziej pasuje mu miękka bieżnia). Z polskiej trójki Kariym i Amaya wydają się lepsze od Pontariona, ale trudno ocenić, czy to wystarczy, by namieszać w czołówce.

Eksterierowa rywalizacja o Nagrodę Eksterna

Trzylatki,  tym razem eksterierowe, spotkają się także w biegu o Nagrodę Eksterna. Aż trzy konie do tego biegu zgłosił trener Sergey Vasyutov. Sam pojedzie na Bejrucie, ale Penang i Abakus z pewnością również mogą powalczyć w tym biegu. Groźnymi przeciwniczkami mogą być klacze Etna i Emmea, mająca za sobą niezłe ostatnie występy. Formą błysnął ostatnio także Zloty Opal. Trudne do porównania z końmi ścigającymi się na Służewcu są wrocławskie Aj Evio oraz Escala, jednak doświadczenie nie pozwala ich lekceważyć, ponieważ konie trenowane na Partynicach z każdym sezonem radzą sobie lepiej również na Służewcu.

Pierwsza gonitwa Dnia Arabskiego, rozgrywana o Puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy, rozpocznie się o godz. 14.30.

W sobotnim programie jest osiem gonitw grupowych. Emocji nie zabraknie, bowiem w ub. niedzielę nikt trafnie nie wytypował septymy i kwinty. Początek o godz. 14.30.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń