Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Dzień Arabski. Koń szejka Mansoura wielkim faworytem

21 sierpnia 2016

Piękne i dzielne konie czystej krwi rywalizować będą w dziewięciu  gonitwach podczas Międzynarodowego Dnia Arabskiego (niedziela, 21 sierpnia, początek o 13.15). Do najważniejszego, porównawczego wyścigu sezonu: Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy (G3, 2600 m) zgłoszone zostały aż cztery araby zagraniczne, jednak szwedzki W Catchcash został wycofany.

W pozostałych międzynarodowych wyścigach wystąpią wyłącznie trenowane w Polsce araby, jednak na poziom sportowy z pewnością nie będzie można narzekać. Tradycyjnie w planie są również gonitwy, w których wystąpią jeźdźcy z całego świata (jedna dla amazonek, druga dla uczniów i praktykantów dżokejskich).

Ziyadd powtórzy rzymski wyczyn?

Każdy z zagranicznych koni trenowany jest w innym kraju. Faworytem głównego biegu (godz. 17.15) będzie należący do sponsora światowego cyklu promującego wyścigi koni czystej krwi arabskiej, szejka Mansoura Bin Zayeda Al Nahyana, trenowany we Francji czteroletni Ziyadd. Warto przypomnieć, że szejk Mansour już raz świętował na Służewcu wygraną, bowiem w pierwszej polskiej edycji tej gonitwy w 2010 roku najlepszy okazał się Muqatil Al Khalediah, który niesamowicie wyśrubował rekord toru na dystansie 2600 m – 2’56,3”.

Ziyadd zdobył już w tym roku dla swojego właściciela bonus w wysokości 50 tys. euro za zgromadzenie największej liczby punktów w cyklu European Triple Crown. Brane były w nim pod uwagę biegi w Tuluzie (był czwarty), Rzymie (pierwszy) oraz Duindigt (piąty). W stolicy Włoch wygrał aż 11 długości w czasie 2’40,5 na 2400 m. Wynik ten jest aż 3 sekundy lepszy od rekordu Służewca, ustanowionego przed niespełna miesiącem przez ubiegłorocznego derbistę i Konia Roku 2015, trenowanego przez Andrzeja Laskowskiego Alladyna.

Nie wiadomo, na co stać przygotowanego we Włoszech pięciolatka Lares de Pine, który w wieku czterech lat ścigał się w mniejszych gonitwach we Francji, a ostatnio we Włoszech i Anglii już w mocniejszym towarzystwie. W Rzymie był trzeci, aż 19 długości za Ziyaddem.

Te same barwy, co wyśmienity, czterokrotny zwycięzca Triple Crown i Nagrody Europy Ameretto, reprezentuje Ramiz Al Aziz. Ten trenowany w Niemczech czteroletni wałach wydaje się jednak zdecydowanie słabszy od swego poprzednika. Do tej pory zajmował dalsze miejsca.

Naszymi atutami w tej batalii będą przede wszystkim wspomniany już błyskotliwy ubiegłoroczny derbista i świeżo upieczony rekordzista toru na 2400 m (2’43,5), który był trzeci w ub. roku w biegu o Nagrodę Europy za Ameretto i Ussamem de Carrere), oraz utalentowany czterolatek francuskiej hodowli Tefkir, podopieczny trenerki Małgorzaty Łojek. W rekordowym wyścigu uległ on Alladynowi tylko o 1 długość. Nie można też pozbawiać szans dwójki ogierów wystawianych przez Kamilę Urbańczyk – wymienionego już wcześniej ośmioletniego Ussama de Carrere i niepokonanego w tym roku sześcioletniego Magouna, który jednak po raz pierwszy wystąpi w tak mocnym towarzystwie. Trochę niżej będą prawdopodobnie stały notowania drugiego (obok Alladyna) araba polskiej hodowli, Szakura (tr. Krzysztof Ziemiański).

III Al Khalediah Poland Cup. Trudno będzie o powtórkę

Na starcie rozgrywanej po raz trzeci na dystansie 1600 m gonitwy Al Khalediah Poland Cup (1600 m, godz. 14.15) staną trzy pierwsze konie zeszłorocznej edycji tego biegu: sześcioletni Muzahim, pięcioletni Mufid oraz ośmiolatek Wasilew. Czy można spodziewać się zatem powtórki z poprzedniego sezonu? Nie jest to całkowicie wykluczone, jednak przede wszystkim ówczesny triumfator Muzahim nie prezentuje w tym roku podobnie wysokiej formy. Mufid biega w kratkę, ale z pewnością nie należy go lekceważyć. Wasilew widoczny był w mniej wymagających stawkach. Na włączenie się do rozgrywki stać z pewnością dzielnego, pięcioletniego Arasha, który w tym sezonie biega lepiej niż w ubiegłym. Pod koniec maja wygrał prestiżowy wyścig o Nagrodę Ofira na 2400 m, bijąc Szakura i Alladyna.

Spośród trzech czterolatków największą zagadką będzie postawa francuskiego czterolatka Cakoueta de Bozoulsa. Pierwszy występ na Służewcu, na dystansie o 800 m dłuższym (Nagroda Figaro), miał nieudany, ale prowadził do prostej bardzo mocnym tempem. Na sprawienie niespodzianki stać chyba silnego, szwedzkiego Gazello, wyraźnie lepszego ostatnio od wyhodowanego we Francji Kaisara.

Shannon Queen pozostanie niepokonana?

W gonitwie o Nagrodę Białki (14.45) dojdzie do emocjonującej rywalizacji pomiędzy fenomenalnie spisującą się polską klaczą Shannon Queen oraz najprawdopodobniej tyllko dwójką francuskich ogierów reprezentujących barwy Abbas Akbar Al Mulla, Jaserem i Muzahimem. Trenowana przez Janusza Kozłowskiego kasztanka w bezpośrednich pojedynkach pokonała  obu rywali, ale nie można przesądzać, że tak samo będzie tym razem.  Wszystkie trzy konie prezentują bowiem zbliżone możliwości. Ogiery stoczyły ostatnio zacięty pojedynek w biegu o Nagrodę Koheilana I (1800 m). Lepszy po walce do samego celownika okazał się o krótki łeb Jaser.  Czas wyścigu był świetny : 2;02,6″.

Wydaje się, że pozostałej trójce: francuskiemu Wazirowi du Panjshirowi, szwedzkiemu Wictorowi oraz holenderskiemu Chill Force’owi pozostanie walka o czwarte miejsce.

Porównanie roczników klaczy

Shahad Athbah i PourVous Kossack
Czy Shahad Athbah i PourVous Kossack znów będą walczyć o wygraną

Bieg o Nagrodę Sabelliny (15.15) będzie okazją do porównania siły roczników wśród klaczy arabskich. Na starcie staną cztery pięciolatki i tyleż czterolatek. Trzy starsze klacze: oaksistka Om Darshaana, coraz lepsza Farha i rewelacyjnie spisująca się w tym roku Emossa będą wymagającymi przeciwniczkami dla młodszych rywalek. Spośród nich brytyjska Shahad Athbah oraz holenderska PourVous Kossack prezentują podobne, wysokie możliwości i powinny być w rozgrywce, zwłaszcza że poniosą po 6 kg mniej od starszych rywalek.
Trudne zadanie czeka czwartą w Derby Muhfuzę Fatę oraz rozkręcającą się, ale na poziomie grupowym De Longę, a także ostatnią ze starszych klaczy Marie Lou.

Pozostałe interesujące gonitwy Dnia Arabskiego

Zaplecze czołówki starszych arabów powalczy w Memoriale Bogdana Ziemiańskiego (13.45), który w tym roku jest naprawdę mocno obsadzony (pobiegną m. in. zwycięzca Derby z 2014 roku Ziko i tegoroczny wicederbista Poryw, a także trzeci w Derby Elbahir i prezentujący wysoką formę, zwycięzca trzech wyścigów Tristail.

Araby eksterierowe I grupy zobaczymy w kończącym dwudniówkę biegu o Nagrodę Emaela (godz. 17.50).

Tristail
Tristail jest w wysokiej formie

Wcześniej rozegrane zostaną jeszcze wyścigi z udziałem jeźdźców z całego świata. Amazonki dosiądą koni w HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship IFAHR o godz. 15.45, natomiast uczniowie i praktykanci w HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Apprentice World Championship IFAHR 45 minut później. Jeźdźcy rozlosowani zostali w sobotę. Polskę w tych wyścigach reprezentować będą Joanna Wyrzyk oraz Ireneusz Wójcik.

Wyniki losowania:

HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship IFAHR

Numer     Koń, Waga     Jeździec
1     Dirhem 62     E.Marcialis
2     Ajron 62     A. Al Wardi
3     LB Naj 59     E.Taylor
4     Via Verdi Kossack 62     C.Eaton
5     Dar Duni 62     N.Hagelund Holm
6     Nawigator 59     L.-M.Engels
7     Cepton 62     J.Wyrzyk
8     Addis 62     L.Gelabert Bautista
9     Everyday 59     C.Eungyeong
11     M Gemma Joules 57     L.Lindbjerg

HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Apprentice World Championship IFAHR

1     Kortni Love 59     S.Garau
2     Propovednik Siver 61     F.Jacobs
3     Okima 59     L.Grosso
4     Olivenza DK 59     S.Al Balushi
5     Eastway 64     A.Al Shuwaikh
6     Feres 61     F.Waweru
7     Kankan 64     N.Sechi
8     Sergio 61     G.Mahon
9     Wincent 64     I.Wójcik
10     Inextremo 64     R.Scott

Info